Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Лікарські рослини / Безсмертник піщаний
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Безсмертник піщаний [Helichrysum arenarium]

 Лікувальні властивості: 
 • сечогінна
 • антимікробна
 • спазмолітична
 • сечогінна

Безсмертник піщаний

Інші назви:цмин піщаний, златоцвіт піщаний, солом'яний колір, сухоцвіт піщаний, котячі лапки жовті, лапки овечі жовті, мороз-трава, сухоцвіт.

Латинська назва:Helichrysum arenarium

Английська назва:sandy immortelle

Ботанічний опис

Безсмертник піщаний — багаторічна трав'яниста рослина заввишки 40-60 см, зазвичай має одиночний, слаборозгалужене, але густо вкрите листям стебло. Рясне опушення повстяного типу надає стеблу і листю сріблястий відтінок. Листя довгі з загостреними кінчиками. Суцвіття розташовані групами на верхівках стебел, кулястої форми, лимонно-жовтого або оранжевого кольору, 4-6 мм в діаметрі, складаються з декількох десятків дрібних трубчастих квіток. Суцвіття на початку цвітіння щільні, у міру дозрівання стають пухкими.

Безсмертник піщаний цвіте в червні-серпні. Після збору повторно формує квіти в пазухах листків. У теплі роки буває повторне цвітіння в серпні-вересні.

Ареал зростання

Безсмертник піщаний повсюдно поширений в Європі та в Середній Азії в умовах помірного і теплого клімату. Зустрічається в Західному Сибіру і на Кавказі. Виростає в сухих і піднесених місцях, надаючи перевагу піщаним, супіщаним і кам'янистим грунтам. Траву безсмертника піщаного легко знайти на пустирях, на узбіччях доріг, біля насипів, на сухих луках, на галявинах, зустрічається він також і в рідколіссі.

Збір і заготівля

У лікувальних цілях використовують квіти безсмертника піщаного. Зрізають квіти з квітконіжкою не більше 1 см на початку цвітіння, коли вони щільні. Пухкі квіти для заготівлі непридатні. Збір проводять у першій половині дня після спадання роси, в суху погоду. Повторний збір квітів можна проводити 3-4 рази за сезон, через 6-7 днів після попереднього. Траву безсмертника при зборі пошкоджувати не слід.

Сушку квітів безсмертника піщаного слід почати не пізніше 3-4 годин після збору. Сушіння проводять тонким шаром до 2-3 см, в добре провітрюваному і затіненому місці або в сушарці, при температурі не більше 40°. Допустима вологість сухої сировини — не більше 12%.

Квіти безсмертника песчаного

Діючі речовини і лікувальні властивості

 • Антибіотик аренарин і смоляні речовини надають антимікробну дію, насамперед на стрептококи та стафілококи, в їх числі і на штами, стійкі до пеніцилінів та ін. антибіотиків.
 • Флавоноїдні з'єднання мають жовчогінну дію, при цьому благотворно впливаючи на склад жовчі. У жовчі підвищується значення холатохолестеринового коефіцієнта: підвищується концентрація жовчних кислот і білірубіну і знижується рівень холестерину. Тим самим знижується ризик утворення в жовчному міхурі холестеринових каменів. Мало того, застосування безсмертника піщаного сприяє розсмоктуванню невеликих і незрілих каменів до 10мм в діаметрі.
 • Ці ж речовини також нормалізують тонус гладкої мускулатури, розташованої в стінках жовчовивідних шляхів, жовчного міхура, шлунка, кишечника, кровоносних судин. Завдяки цьому, спостерігається і певний протиблювотний ефект.
 • Препарати безсмертника піщаного мають також легке сечогінну дію.

Показання до застосування

 • Захворювання печінки: відновлювальний період після перенесеного гострого гепатиту, хронічні гепатити, що протікають з явищами холестазу (порушення жовчовиділення), цироз печінки, жирова дистрофія печінки.
 • Захворювання жовчних шляхів і жовчного міхура: дискінезії жовчовивідних шляхів, холангіт, хронічний холецистит, початкові стадії жовчнокам'яної хвороби.
 • Захворювання шлунка і кишечника: гастрит, коліт, часті запори.

Способи застосування

Відвар: 10 г (3 столові ложки) сухих квіток вміщують в емальований посуд, заливають 200 мл гарячої кип'яченої води, закривають кришкою і нагрівають на водяній бані при частому помішуванні 30 хв, охолоджують 10 хв при кімнатній температурі, проціджують, залишок віджимають. Обсяг отриманого відвару доводять кип'яченою водою до 200 мл. Приймають по ¼-½ склянки 2-3 рази на день за 20 хвилин до їжі.

Відвар (по А. П. Попову): 16,0-360,0, або одна столова ложка, на дві склянки води (залити холодною водою і кип'ятити); вживають по чверті або по півсклянки, а якщо відвар згущений, то по одній столовій ложці три рази на день.

Екстракт (по А. П. Попову): рідкий — по 30-40 крапель тричі на день; сухий (або порошок квіток, що замінює рідкий екстракт) — по 1г або по одній малій щіпці три рази на день.

Настій: 3 чайні ложки сухих квіток заливають 2 склянками холодної води і витримують протягом 8 годин. Настій приймають по ¼-½ склянки 2-3 рази на день за 20 хвилин до їжі.

Жовчогінні збори на основі безсмертника піщаного

Квітки безсмертника піщаного в якості основного компонента входять до складу ряду жовчогінних зборів.

Жовчогінний збір №1:

 • квіти безсмертника піщаного — 4 частини
 • листя вахти трилистої — 3 частини
 • листя м'яти перцевої — 2 частини
 • плоди коріандру — 1 частина

4 г (1 столова ложка) збору вміщують в емальований посуд, заливають 200 мл гарячої води, накривають кришкою і нагрівають на киплячій водяній бані 15 хв, настоюють при кімнатній температурі 45 хв, проціджують. Залишок віджимають, отриманий настій доводять кип'яченою водою до обсягу 200 мл. Приймають всередину по 100 мл (1 / 2 склянки) 3 рази на день за 30 хв до їди протягом 2-4 тижнів.

Жовчогінний збір № 2:

 • квіти безсмертника піщаного — 4 частини
 • плоди коріандру — 2 частини
 • листя м'яти перцевої — 2 частини
 • трава деревію звичайного — 2 частини

Близько 4 г (1 столова ложка) подрібненого збору кладуть в емальований посуд, заливають 200 мл (1 склянка) гарячої кип'яченої води, накривають кришкою і нагрівають на киплячій водяній бані 15 хв, потім охолоджують при кімнатній температурі 45 хв, проціджують, залишок віджимають. Обсяг отриманого настою доводять до 200 мл кип'яченою водою. Приймають всередину по 100 мл (1/2 склянки) 3 рази на день за 30 хв до їди протягом 2-4 тижнів.

Жовчогінний збір по А. П. Попову:

 • квіти безсмертника піщаного — 4 частини
 • конюшина червона — 3 частини
 • листя м'яти перцевої — 2 частини
 • плоди коріандру — 1 частина

Беруть одну столову ложку цієї суміші, обливають склянкою окропу, кип'ятять протягом 10 хвилин і приймають по півсклянки тричі, в день за півгодини до їжі.

Побічні явища

Безсмертник піщаний малотоксичний. При дотриманні дозувань та врахуванні протипоказань застосування безпечне. Тривалий і безконтрольний прийом може супроводжуватися деяким підвищенням артеріального тиску і нерізким порушенням функції печінки.

Протипоказання

Препарати безсмертника піщаного протипоказані при механічній жовтяниці, виражених порушеннях функції печінки, алергічних реакціях.