Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Хвороби підшлункової / Підшлункова залоза: симптоми
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Підшлункова залоза: симптоми захворювань

Симптоматика хвороб підшлункової залози відрізняється надзвичайною різноманітністю і розмитістю. Не існує жодного симптому, який можна було б вважати досить достовірним. Проблема в тому, що захворюваня підшлункової, а особливо її запалення (панкреатит), як правило, супроводжують хвороби сусідніх з нею органів: жовчного міхура та жовчних проток, печінки, дванадцятипалої кишки, шлунка. Це створює складний калейдоскоп симптомів, кожен з яких можна трактувати по-різному.

Проте, ці ознаки мають деякі особливості, які дозволяють запідозрити захворювання підшлункової залози.


дивіться також

Підшлункова залоза: особливості будови і функції, що сприяють її хворобам

Поджелудочная железа чрезмерно зависима от состояния здоровья соседних с нею органов. Этому способствуют особенности её расположения и тесная связь с общим жёлчным протоком. Кроме того, протеолитические ферменты железы опасны для неё самой…

Як болить підшлункова залоза?

Згідно з поширеним в медичній літературі стереотипом, захворювання підшлункової залози зазвичай проявляються "оперізуючим" болем. Насправді оперізуючий біль буває рідко. Біль при хворобах підшлункової залози відрізняється високою варіабельністю, і це, звичайно ж, знижує його значущість як діагностичної ознаки.

Слід також сказати, що навіть задавнене хронічне захворювання підшлункової з вираженим порушенням функції може взагалі не викликати больових відчуттів.

Локалізація болю залежить від того, який відділ підшлункової залози переважно вражений.

типове поширення болю з різних відділів підшлункової залози Хворобливий процес в області головки підшлункової зазвичай дає біль у правому підребер'ї, тіла — в епігастрії, хвоста — у лівому підребер'ї

Ураження головки залози зазвичай викликає біль у правому підребер'ї. У цю ж зону зазвичай проектується біль, спричинений захворюваннями жовчного міхура та жовчних проток. Тіло залози частіше дає біль в епігастральній ділянці живота (у верхній частині під грудиною), хвіст — біль в лівому підребер'ї, який іноді поширюється в область лівої лопатки і лівого плеча. При ураженні головки і тіла залози можливий також і "оперізуючий" біль.

Інтенсивність болю може бути різною.

Для гострого панкреатиту характерний дуже сильний біль у верхній частині живота з поширенням на область лівої лопатки і лівого плеча. Такий характер болю можливий і при інфаркті міокарда

При хронічному панкреатиті нерідко бувають ниючий "голодний" біль, який полегшується, але не проходить повністю після прийому їжі. У цьому їхня відмінність від болю, викликаного виразкою шлунка.

Біль при захворюваннях підшлункової залози за механізмом розвитку можна розділити на дві великі групи:

 1. Підвищення тиску в панкреатичних протоках внаслідок утрудненого відтоку з них.

  Біль при цьому, як правило, має зв'язок з харчуванням: він посилюється після прийому їжі. Біль може бути ріжучий або спазмоподібний.

  Посиленню такого болю сприяють чинники, що стимулюють вироблення панкреатичного соку: смажена, жирна, гостра їжа, жовчогінні засоби, особливо холекінетичної дії (магнезія, сорбітол).

  Навпаки, послаблюють біль голодування і засоби, що пригнічують секрецію підшлункової залози: препарати атропіну, папаверину та інші спазмолітики (но-шпа, баралгін, спазган та ін.), метоклопрамід (церукал), засоби, що знижують шлункову кислотність (альмагель та ін.).

  Причиною такого болю може бути:

  • жовчний камінь, що одночасно перекриває вихід із загальної жовчної і панкреатичної проток
  • спазм сфінктера Одді (кільцеподібного м'яза, що закриває вихід в кишечник панкреатичної протоки, а разом з нею і загальної жовчної протоки)
  • рубцеве звуження кінцевого відділу панкреатичної протоки або сфінктера Одді
  • вроджені звуження панкреатичних проток
  • камені в панкреатичних протоках
 2. Розтягнення капсули підшлункової залози об'ємним процесом.

  Біль в таких випадках постійна, ниючого характеру і не має зв'язку з харчуванням.

  Можливі причини розтягнення капсули:

  • набряк тканини підшлункової залози при панкреатиті
  • велика кіста залози
  • доброякісні та злоякісні пухлини залози

  Ці ж фактори при їх локалізації в області головки залози можуть послужити і причиною здавлювання панкреатичного протоку ззовні. Біль в таких випадках має змішаний генез.

Диспептичні симптоми

Симптоми диспепсії, або симптоми порушеного травлення більшою чи меншою мірою присутні при всіх захворюваннях підшлункової залози.

Нудота є частим супутником захворювань підшлункової залози, найчастіше хронічного панкреатиту. Нудота зазвичай буває реакцією на жирну їжу, нерідко навіть на її вигляд.

Блювота, як правило, супроводжує гострий панкреатит, також буває при загостренні хронічного. Особливість блювоти при панкреатиті — вона не приносить полегшення, на відміну від блювоти шлункового походження.

Зниження і втрата апетиту часто супроводжує хронічний панкреатит. Повна втрата апетиту характерна для пухлин підшлункової залози.

Зниження ваги тіла може бути викликане порушенням апетиту, або ж обмеженнями в харчуванні. До таких обмежень зазвичай змушують болі, що посилюються після їжі.

Інші ознаки — почуття передчасного насичення, важкість у верхній частині живота.

Здуття живота, проноси або запори — причиною цих кишкових розладів можуть бути суворі обмеження в харчуванні, а також і нестача травних ферментів при зниженій функції залози (див. "симптоми ферментної недостатності").

Симптоми запалення

Симптоми запалення типові для гострого панкреатиту та можливі при загостренні хронічного. Їх вираженість безпосередньо залежить від тяжкості запалення. Крім високої температури тіла і сильного болю в животі, можлива загальна слабкість, сухість в роті, озноб, болі в суглобах.

Панкреонекроз (повне руйнування залози), абсцеси і нагноєння кісти, поширення запального процесу за межі залози супроводжуються важким гарячковим станом.

Механічна жовтяниця

Як уже говорилося в попередній статті "Підшлункова залоза: особливості будови і функції, що сприяють її хворобам", протока підшлункової залози перед виходом в кишечник зливається з загальною жовчною протокою і відкривається на внутрішній стінці дванадцятипалої кишки загальним отвором — т. зв. "фатеровим" ​​соском. Крім того, значна частина загальної жовчної протоки зазвичай проходить через тканину головки підшлункової.

Різного роду об'ємні процеси в області головки залози (набряк тканини при її запаленні, рак, інші пухлини, кіста) легко перекривають відтік жовчі в кишечник. Наслідок такого порушення — жовтяниця, яку називають "механічною".

Механічна жовтяниця супроводжується сильною шкірною сверблячкою. У крові виявляють високий рівень прямого білірубіну при нормальному непрямому, високу лужну фосфатазу. Важлива відмінна риса механічної жовтяниці — відсутність в сечі уробіліногена.

Симптоми ферментної недостатності

Панкреатический сік, що виділяється підшлунковою залозою, містить всі необхідні для травлення ферменти. Зниження можливостей залози виробляти ферменти має своїм наслідком незавершене травлення.

Це проявляється метеоризмом (здуттям живота) і проносами. Важливий симптом ферментної недостатності — збільшення кількості калу, оскільки їжа проходить кишечник транзитом слабоперетравленою. Зростає і кількість дефекацій до 2-4 за добу, часто незабаром після прийому їжі, оскільки прискорюється її проходження по кишечнику.

Внаслідок ферментної недостатності підшлункової залози організм погано забезпечений поживними речовинами. Це проявляється зниженням ваги тіла, слабкістю, гіповітамінозом (його основні симптоми — сухість шкіри, ламкість волосся, смугастість і ламкість нігтів, кровоточивість ясен, заїди в кутах рота, почервоніння язика, печіння в роті та ін.)

Детальну інформацію про ферментну функцію підшлункової залози надає мікроскопічний і біохімічний аналіз калу.

Гормональні порушення

Підшлункова залоза виділяє в кров відразу два гормони: інсулін, що знижує рівень глюкози в крові, і глюкагон, що його підвищуює. Клітини, що виробляють гормони, знаходяться в т. зв. острівцях Лангерганса. Ураження тканини підшлункової самого різного походження не оминає ці острівці стороною. Зниження вироблення обох гормонів робить рівень глюкози в крові вкрай нестійким. При цьому на тлі невиражених симптомів цукрового діабету (сухість в роті, спрага, збільшення добової кількості сечі та інші симптоми, докладний опис яких виходить за рамки цієї статті) можливі і напади гіпоглікемії.

Гіпоглікемія, або зниження рівня цукру в крові, зовні проявляється занепокоєнням, безпричинною панікою і навіть страхом смерті, холодним потом, тремтінням у кінцівках, сильним почуттям голоду.

Запалення в підшлунковій залозі при відносному збереженні її функціональних можливостей супроводжується посиленням в ній кровообігу і обмінних процесів. Це нерідко призводить до гіперінсулінізму - надлишкового викиду в кров інсуліну. Гіперінсулінізм проявляється частими нападами описаної вище гіпоглікемії.

Причиною гіперінсулінізму також можуть бути інсуломи — доброякісні та злоякісні пухлини, що походять з β-клітин острівців Лангерганса.