Автор сайта:
Олександр Арцишевський
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Цукровий діабет

ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ - це група захворювань, що проявляються постійно високим рівнем ГЛЮКОЗИ в крові внаслідок недостатньої кількості гормону підшлункової залози інсуліну і/або несприйнятливості тканин до дії інсуліну.

Про що говорить статистика

З того часу як ведеться статистика захворюваності ЦД (а вона розпочата ще в кінці 19-століття), вона незмінно приносить погані новини.

За даними Всесвітньої Організації Охорони здоров'я, У 2014 р ЦД хворіли 8,5% дорослого населення, і це майже вдвічі більше ніж у 1980 році - 4,7%. Абсолютне число хворих зростає ще швидше: воно подвоїлося за останні 20 років.

1980 р 2014 р
Кількість хворих ЦД у всьому світі 108 млн 422 млн
Процент хворих ЦД серед дорослого населення у всьому світі 4,7% 8,5%
Зі щорічної доповіді ВООЗ по цукровому діабету за 2015 р: якщо в XX столітті цукровий діабет називали хворобою багатих країн, то зараз це не так. У XXI столітті це хвороба країн із середнім достатком і бідних країн.
Зі щорічної доповіді ВООЗ по цукровому діабету за 2015 р: якщо в XX столітті цукровий діабет називали хворобою багатих країн, то зараз це не так. У XXI столітті це хвороба країн із середнім достатком і бідних країн.

В останні роки захворюваність на ЦД продовжує зростати в усіх країнах. Разом з тим в своїй щорічній доповіді по діабету за 2015 рік експерти ВООЗ звернули увагу на нову тенденцію. Якщо в XX столітті цукровий діабет називали хворобою багатих країн (США, Канада, країни Західної Європи, Японія), то зараз це не так. У XXI столітті це хвороба країн із середнім достатком і бідних країн.

Зволюція поглядів на природу цукрового діабету

Цукровий діабет (лат. Diabetes mellitus) відомий медицині з давніх часів, хоча причини його залишалися протягом багатьох століть незрозумілими для лікарів.

Найбільш ранню версію запропонували лікарі Стародавньої Греції. Провідні симптоми ЦД - спрагу і підвищене сечовиділення вони розцінили як "нетримання води". Звідси і походить перша частина назви цукрового діабету: "diabetes" в перекладі з давньогрецької означає "проходити".

Цілителі Середньовіччя пішли далі: маючи звичку все пробувати на смак, вони виявили, що сеча у хворих на ЦД солодка. Один з них, англійський лікар Томас Уілліс, скуштувавши 1675 р таку сечу, був у захваті і заявив, що вона "mellitus" - на давньогр. "Солодка як мед". Ймовірно, цей лікар ніколи раніше не пробував меду. Проте, з його легкої руки ЦД стали трактувати як "нетримання цукру", а слово "mellitus" назавжди приєдналося до його назви.

В кінці 19-го століття за допомогою статистичних досліджень вдалося виявити тісний, але незрозумілий на той час зв'язок захворюваності ЦД з ожирінням.

Вже на початку 20-го століття було помічено, що у молодих людей ЦД відрізняється більш агресивним перебігом в порівнянні з ЦД зрілого віку. Така форма діабету була названа "ювенільною" ("юнацькою"). Зараз це ЦД 1-го типу.

З відкриттям в 1922 р інсуліну і з'ясуванням його ролі в обміні глюкози цей гормон був названий винуватцем цукрового діабету. Але практика пішла врозріз з теорією. Виявилося, що лише при ювенільній формі ЦД введення інсуліну дає гарний ефект (тому ювенільний діабет був перейменований в "інсулінзалежний"). У той же час з'ясувалося, що у більшості хворих на ЦД рівень інсуліну в крові нормальний або навіть підвищений. При цьому навіть великі дози інсуліну, що вводиться, нездатні радикально знизити рівень глюкози. Діабет у таких хворих був названий "інсуліннезалежний", або "інсулінрезистентний" (зараз його називають ЦД 2-го типу). Виникла підозра, що проблема не в самому інсуліні, а в тому, що організм відмовляється йому підкорятися. Чому так відбувається, медицині довелося з'ясовувати впродовж декількох десятиліть.

Лише до кінця 20-го століття широкі дослідження дали відповідь на цю загадку. З'ясувалося, що жирова тканина - це не просто комора для зберігання жирових запасів. Вона сама регулює запаси жиру і прагне привести їх до норми, активно втручаючись в процес обміну речовин за допомогою власних гормонів. У худих людей вона стимулює дію інсуліну, а у повних навпаки - пригнічує його. Що і підтверджує практика: худорляві люди ніколи не хворіють на діабет 2-типу.

У міру накопичення протягом XX століття наукових даних про ЦД, прийшло розуміння, що ми маємо справу не з одним і навіть не з двома захворюваннями, а з цілою групою різних хвороб, яких об'єднує один загальний прояв - підвищений рівень глюкози в крові.

Типи цукрового діабету

Традиційно ЦД продовжують ділити на типи, хоча кожен з його типів є окремим захворюванням.

На даному етапі ЦД прийнято ділити на 3 основні типи:

 • ЦД 1-го типу (інсулінзалежний ЦД). Підшлункова залоза не здатна забезпечити організм достатньою кількістю інсуліну (абсолютна недостатність інсуліну). Його причиною є аутоімунне ураження бета-клітин острівкового апарату підшлункової залози, які виробляють інсулін. Число хворих на ЦД 1-го типу становить 5-10% від загальної кількості.
 • ЦД 2-го типу (інсулінзалежний, або інсулінрезистентний ЦД). При цьому захворюванні має місце відносна недостатність інсуліну: підшлункова залоза виділяє достатню кількість інсуліну, але його вплив на клітини-мішені блокується гормонами надмірно розвиненої жирової тканини. Тобто, в кінцевому підсумку причиною ЦД 2 типу є зайва вага і ожиріння. Зустрічається найчастіше серед усіх типів ЦД - 85-90%.
 • Гестаційний ЦД (ЦД вагітних) з'являється зазвичай на 24-28 тижні вагітності і самостійно проходить відразу після пологів. Цим діабетом страждають 8-9% вагітних жінок.

Крім названих вище 3-х основних типів ЦД, виявлені його рідкісні типи, які раніше помилково вважали особливими варіантами ЦД 1 або 2 типу:

 • MODY-діабет (аббр. від англ. maturity onset diabetes of the young) - діабет, який обумовлений генетичним дефектом бета-клітин підшлункової залози. Має риси діабету як 1-го, так і 2-го типу: починається в молодому віці з абсолютною недостатністю інсуліну, але має при цьому повільний плин.
 • LADA-діабет (аббр. від англ. latent autoimmune diabetes in adults) - латентний аутоімунний діабет у дорослих. В основі цього захворювання, подібно до ЦД 1-го типу, лежить аутоімунне ураження бета-клітин. Відмінність в тому, що такий діабет починається в зрілому віці і має більш сприятливий перебіг.

дивіться також: Надмірна вага як причина цукрового діабету 2-го типу

Останнім часом виявлені і інші екзотичні форми цукрового діабету, зокрема, пов'язані з генетичними дефектами структури інсуліну або клітинних рецепторів, за допомогою яких він реалізує свій вплив. Науковий світ поки веде дискусії, як слід класифікувати ці захворювання. По їх завершенню, ймовірно, список типів діабету буде доповнений.

Симптоми цукрового діабету

Класична симптоматика ЦД будь-якого типу виглядає наступним чином:

 • часте і підвищене сечовиділення (поліурія)
 • спрага і підвищене споживання води (полідипсія)
 • постійне відчуття гододу
 • втрата ваги, незважаючи на споживання підвищеної кількості їжі (характерно для ЦД 1-го типу)
 • постійне відчуття втоми
 • ослаблення зору
 • болі, поколювання і відчуття оніміння в кінцівках (більше характерно для ЦД 2-го типу)
 • погане загоєння дрібних ушкоджень шкіри
Важливо знати, що відсутність цих симптомів не є доказом відсутності ЦД 2-го типу, який починається поступово і багато років майже нічим себе не проявляє. Справа в тому, що спрага і поліурія з'являються, якщо цукор в крові досягає 12-14 ммоль/л і вище (норма до 5,6). Інші симптоми, як порушення зору або болю в кінцівках пов'язані з судинними ускладненнями ЦД, що також з'являються через тривалий час.

Діагностика цукрового діабету

Діагноз, що грунтується на описаних вище симптомах, можна вважати своєчасним лише в разі ЦД 1-го типу, який, як зазвичай, з самого початку заявляє про себе бурхливою ​​симптоматикою.

Навпаки, ЦД 2-го типу - дуже потаємна хвороба. Якщо ми бачимо будь-які симптоми - такий діагноз є більш ніж запізнілим.

Оскільки в діагностиці ЦД 2-го типу, як гестаційного ЦД, покладатися на клінічні симптоми не можна, на перший план виходять лабораторні дослідження.

Аналіз крові на глюкозу входить до переліку обов'язкових стандартних обстежень. Його проводять з будь-якого приводу - госпіталізація в стаціонар, профілактичний огляд, вагітність, підготовка до дрібної операції і т. п. Багатьом людям не подобаються ці нібито непотрібні проколи шкіри, але це дає свій результат: більшість випадків ЦД вперше виявляються під час обстеження з іншого приводу.

Кожен п'ятий дорослий старший 40 років має цукровий діабет, але половина хворих про це не знає. Якщо вам за 40 і у вас є зайва вага - раз на рік зробіть аналіз крові на цукор.

У медичній практиці найбільше поширення мають такі лабораторні дослідження глюкози крові:

 • Глюкоза крові натщесерце - аналіз, який застосовують при масових обстеженнях і для контролю за ефективністю лікування хворих на ЦД. Недоліки цього методу: схильність до випадкових коливань і низька інформативність на ранніх стадіях діабету.
 • Глюкозотолерантний тест - дозволяє виявити початкову стадію ЦД (переддіабет), коли глюкоза натщесерце ще зберігає нормальний рівень. Глюкозу в крові вимірюють натщесерце, а потім під тестового навантаження - через 2 години після прийому всередину 75 г глюкози.
 • Глікозильований гемоглобін - показує усереднений рівень глюкози за 3 місяці. Цей аналіз дуже корисний для складання довгострокової стратегії лікування ЦД.

дивіться також: Як від нас намагаються приховати причину цукрового діабету 2-го типу

Лабораторні критерії діагнозу цукрового діабету

Американська діабетична асоціація (ADA) пропонує такі лабораторні критерії для діагностики ЦД:

Норма Переддіабет Діабет
Глюкоза крові натщесерце,
ммоль/л
< 5,6 ≥ 5,6 и < 7,0 ≥ 7,0
Глюкозотолерантний тест,
ммоль/л
< 7,8 ≥ 7,8 и < 11,1 ≥ 11,1
Глікозильований гемоглобін, % < 5,7 ≥ 5,7 и < 6,5 ≥ 6,5

Ускладнення цукрового діабету

Ускладнення цукрового діабету поділяють на гострі і хронічні. Гострі ускладнення більше характерні для ЦД 1-го типу. При 2-му типі вони частіше є результатом відсутності лікування.

Гострі ускладнення вимагають інтенсивного невідкладного лікування, нерідко в умовах реанімації. Разом з тим, вони добре піддаються своєчасно розпочатому лікуванню.

Хронічні ускладнення ЦД з'являються через тривалий час від початку захворювання. Головна небезпека такого роду ускладнень - непомітний початок. Якщо хронічне ускладнення не виявлено в самій початковій стадії, то одного разу з'явившись, зазвичай воно залишається на все життя. Подальше лікування здатне лише на якийсь час призупинити або уповільнити їх прогресування.

 1. Гострі ускладнення     
  • Кетоацидоз - накопичення в крові кетонових тіл як наслідок збоченого жирового обміну. Нерідко призводить до коматозного стану
  • гіперглікемічні стани - дуже високий рівень глюкози в крові, який може призвести до зневоднення організму і навіть до розвитку коми
  • Гіпоглікемічні стани - падіння рівня глюкози в крові нижче критичного рівня
 2. Хронічні ускладнення
  • ретинопатія - ураження сітківки очей
  • нефропатія - ураження ниркових капілярів
  • нейропатія - множинні розлади з боку периферійних нервів, що проявляється болями і порушеннями чутливості в кінцівках
  • атеросклеротичні ураження судин:         
   • ішемічна хвороба серця та інфаркт міокарда
   • ішемічний інсульт
   • порушення прохідності судин нижніх кінцівок
   •         

Чим відрізняються 1-й і 2-й типи цукрового діабету

                                                                                                                                                    
ЦД 1-го типу ЦД 2-го типу
Причина Аутоіммунне ураження бета-клітин острівкового апарату підшлункової залозиБлокування впливу інсуліну на тканини-мішені гормонами надлишкової жирової тканини
Вік початку захворюваннязазвичай дитячий та підлітковийзазвичай старше 40 років
Перебіг захворюваннярізкий початок і швидке прогресуванняприхований початок і поступове прогресування
Тригери (провокуючі фактори)вірусні інфекції, переохолодження, стрес, інтоксикаціїхронічне переїдання і надмірна вага, малорухливий спосіб життя
Ефект від таблетованих цукрознижуючих препаратівнеефективнідобрий ефект
необхідність введення інсулінунеобхідний пожиттєворідко в пізніх стадіях
Ефект від дієтидієта як самостійне лікування неефективнав більшості випадків ефективна
Діабетичні комибувають частобувають рідко