Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Порушення обміну речовин / Цукровий діабет / Як приховують причину цукрового діабету 2 типу
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Як від нас намагаються приховати причину цукрового діабету 2-го типу

Про "боротьбу" з цукровим діабетом

У світі десятки міжнародних і тисячі національних організацій ведуть боротьбу з цукровим діабетом.

Беручи до уваги неухильне зростання захворюваності на цукровий діабет в усіх без винятку країнах, "досягнення" такої боротьби виглядають більш ніж сумнівними, тому доречніше її назвати імітацією боротьби.

Як відомо, кожне захворювання має свою конкретну причину (правда, не завжди вона відома). При цьому може бути безліч факторів, які сприяють або перешкоджають реалізації хвороби. Наприклад, ми знаємо, що причиною туберкульозу є туберкульозна паличка Коха. Так, численні фактори, як соціальні умови, харчування, стан загального здоров'я та ін. впливають за ймовірність захворіти на туберкульоз, але незалежно від кількості і поєднання чинників ризику причина хвороби залишається одна і та ж - це паличка Коха і ніщо інше. Не буде палички Коха - не буде і туберкульозу.

Ще приклад: причиною інфаркту міокарда є перекриття просвіту судини, що живить ділянку серцевого м'яза. Найчастіше просвіт перекривається атеросклеротичними відкладеннями на стінках судини або тромбом. Інші причини дуже рідкісні. Знання причини підказує нам і шляхи попередження інфаркту міокарда: лікування атеросклерозу (прийом статинів), контроль за згортанням крові (прийом аспірину).

А яка ж конкретна причина цукрового діабету 2-го типу? Спробуємо це дізнатися, звернувшись до найавторитетніших джерел.

Наприклад, щорічна доповідь по діабету за 2015 рік, яку видає експертна група Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я:

Цукровий діабет 2-го типу (раніше називався інсулінозалежний діабет) є результатом неефективного використання тканинами інсуліну.

Отже, причиною хвороби названо неефективне використання тканинами інсуліну. І це все? Але, дозвольте, про це було відомо ще років 70 тому. Конкретніше, чому інсулін використовується неефективно? Замість відповіді нижче по тексту йде вітіювата фраза про фактори ризику:

Ризик розвитку діабету 2-го типу визначається взаємодією генетичних і метаболічних факторів. Етнічне походження*, сімейна схильність до діабету в поєднанні з літнім віком, надмірна вага і ожиріння, нездорове харчування, недостатня фізична активність і паління підвищують ризик.

* Примітка автора: представники деяких етнічних груп, як корінне населення Північної і Латинської Америки, а також тихоокеанського регіону більш схильні до ризику захворіти на ЦД 2 типу

Інші не менш авторитетні міжнародні організації подають інформацію в схожому стилі. Для прикладу ось ця інфографіка з сайту Міжнародної Федерації Діабету:

Інфографіка про фактори ризику цукрового діабету 2-го типу

Як бачимо, названі кілька факторів ризику, які виглядають рівнозначними (чомусь забули про куріння). Про конкретну причину хвороби на сайті цієї організації ви не знайдете ні слова.

На національному рівні, зокрема, на сайті Американської Асоціації Діабету, все виглядає так само.

А що кажуть вчені? У товстих збірниках наукових статей, спеціальній медичній літературі в різних варіаціях повторюється та ж мантра про "неефективне використання тканинами інсуліну", "інсулінорезистентність" і т. п. У доповідях наукових форумів суцільно обтічні формулювання "можливо", "можна думати", "питання вимагає подальшого вивчення".

Дивна ситуація: причина захворювання ніким чітко не названа, але і ніхто не бере на себе сміливість заявити, що вона невідома. Ніхто не зявляє цього, оскільки ніхто не бажає виставити себе невігласом, бо насправді причина добре відома, причому досить давно.

Причина цукрового діабету 2-го типу

Цукровий діабет 2-го типу - це хвороба надлишкової ваги
    

Уже понад 30 років тому опубліковані перші наукові доповіді про провідну роль гормонів вісцеральної жирової тканини в розвитку цукрового діабету 2 типу. Проведені за останні два десятиліття численні дослідження радикально змінили погляди на роль жирової тканини в організмі людини. Встановлено, що вона є повноправним учасником обміну речовин, регулюючи його за допомогою своїх гормонів. Ці гормони (адипонектин, лептин, резистин і ін.) виділені, розшифрована їх структура і механізм дії, знайдені точки прикладання: вони блокують дію інсуліну на тканини. Саме вони відповідальні за "неефективне використання тканинами інсуліну", про який говорять експерти ВООЗ. Таким способом жирова тканина перешкоджає ожирінню. Чим більше маса жирової тканини, тим більший ризик розвитку діабету і важче його перебіг.

Таким чином, накопичених наукових фактів більш ніж достатньо, щоб однозначно назвати причину цукрового діабету 2-го типу: ЦЕ НАДМІРНА ВАГА І ОЖИРІННЯ.

детальніше: Надмірна вага як причина цукрового діабету 2-го типу

Медична практика також підтверджує цей висновок: нормалізація ваги тіла у діабетиків призводить до нормалізації, або принаймні, до радикального зниження рівня глюкози в крові навіть без застосування цукрознижуючих препаратів. Це відбувається незалежно від того, яким способом досягнута нормалізація ваги: ​​дієтою або в результаті метаболічної операції.

Втім, щоб переконатися в тісному зв'язку ожиріння і цукрового діабету, не обов'язково бути вченим-дослідником. Досить трохи поспостерігати за покупцями в відділі діабетичних продуктів в супермаркеті.

Інформація, яка дезінформує

Будь-яка інформація, щоб бути дієвою, повинна ставити конкретні цілі і підказувати шляхи для їх досягнення.

Чи володіє такими властивостями процитована вище інформація? Безумовно, ні. Подана таким чином, вона лише дезорієнтує свого потенційного споживача.

Замість конкретної причини хвороби звалені в загальну купу "фактори ризику". Нам пропонують вирішити самим, що серед них головне і що другорядне.

Який практичний висновок може зробити людина, що піклується про своє здоров'я, ознайомившись з такою інформацією? Які кроки вона повинна зробити, щоб запобігти діабету? Правильно харчуватися? У кожного своє уявлення про здорове харчування. Що слід змінити в своєму харчуванні? Можливо, їсти більше фруктів? Чи морепродуктів?

Якщо незрозуміло, чого ти повинен досягти, то і незрозуміло, що слід робити.

Ще гірше все виглядає з точки зору хворого на діабет. Швидше за все, він вирішить: "До чого мені турбуватися про фактори ризику, якщо я вже хворий?".

Як має бути

Світ, нарешті, повинен почути від вченого співтовариства просту і зрозумілу фразу:

  "ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ 2-ГО ТИПУ - ЦЕ ХВОРОБА НАДЛИШКОВОЇ ВАГИ"

Схоже, про це вже відомо всім, окрім самих учених.

Якщо буде названа причина хвороби - надмірна вага, то і мета стане зрозумілою - позбутися цієї ваги. Досягти цього допоможуть здорове харчування і рухова активність. Ясно розуміючи кінцеву мету, кожна людина сама вирішить, що йому слід змінити в своєму харчуванні та способі життя для її досягнення.

Результат тільки тоді буде відрізнятися від нуля, якщо замість бурмотіння про фактори ризику кожному хворому на цукровий діабет сказати чітко і однозначно (багато практикуючих лікарів так і чинять):

  "ДІАБЕТ НЕ ВІДСТАНЕ ВІД ТЕБЕ, ПОКИ НЕ СХУДНЕШ. НЕВАЖЛИВО, СКІЛЬКИ ЗАЙВИХ КІЛОГРАМІВ ТИ СКИНУВ, ВАЖЛИВО СКІЛЬКИ ЗАЛИШИЛОСЯ".

Для тих, хто поки здоровий, інформація повинна виглядати так само просто, як напис на пачці сигарет з попередженням про рак легенів:

  "МАЄШ ЗАЙВУ ВАГУ? ПОЗБУДЬСЯ ЇЇ, ІНАКШЕ РИЗИКУЄШ ЗАХВОРІТИ ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ. МЕНШЕ ЇЖ ТА БІЛЬШЕ РУХАЙСЯ".

І зовсім не треба морочити людям голову розмовами про сімейну схильність або особливу етнічну приналежність, оскільки вони не в змозі це змінити.

Що відбувається?

Якщо не сказати правду неможливо, то можна зробити так, щоб вона не була почута в потоці порожніх балачок. Якось дуже схоже, що причину цукрового діабету навмисно намагаються приховати "інформаційною димовою завісою" з розмов про численні "фактори ризику".

Те, що відбувається легко зрозуміти, якщо згадати, що в 2015 році в світі налічувалося 422 млн хворих на цукровий діабет. Це більше, ніж населення на самого маленького материка Південної Америки. Неслабкий ринок збуту для фармацевтичних компаній і виробників "діабетичних" фастфудів, чи не так? До того ж стабільно зростаючий ринок.

Ми можемо лише здогадуватися про розміри збитків цих структур, якщо навіть невелика частина з 422 млн діабетиків перестане потребувати їх продукції.

На закінчення

   

Мабуть, єдина країна, де зроблений хоч якийсь конкретний крок в боротьбі з діабетом - це Мексика. Коли в 2014 році влада країни дізналась, що ожирінням страждають більше 70% дорослих мексиканців, напої з високим вмістом цукру були обкладені 10% податком. Протягом року споживання таких напоїв впало на 6%. Поки немає даних, скільки людей замість солодкого напою купили мінеральну воду, а не солодке морозиво. Але краще зробити хоч щось, ніж нічого.