Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Алергія / Автоін’єктор з адреналіном
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Автоін'єктор з адреналіном (епінефрином): портативний пристрій, що рятує життя

Для чого призначений автоін'єктор з адреналіном?

Ject — одна з популярних моделей автоін'єктора з адреналіном Ject — одна з популярних моделей автоін'єктора з адреналіном

Автоін'єктор з адреналіном (епінефрином) являє собою одноразовий портативний пристрій для екстреної ін’єкції дози з адреналіном при загрозі розвитку анафілактичної реакції.

Анафілаксія є небезпечною для життя реакцією імунної системи організму у відповідь на введення алергену. Алергенами можуть бути багато харчових продуктів, медичні препарати, отрута жалких комах та ін.

До анафілактичних реакцій схильні 1-2% населення (за деякими даними — до 15%). Анафілактичним реакціям притаманний надзвичайно швидкий і бурхливий розвиток, іноді протягом декількох секунд після потрапляння в організм незначної дози алергену. При анафілаксії, що розпочалася, тільки своєчасна ін'єкція з адреналіном дає можливість утримати на належному рівні артеріальний тиск і тим самим запобігти небезпечному розвитку реакції. Найкраще рішення для людей, які страждають анафілаксією — постійно носити з собою автоін'єктор з адреналіном.

Прототипом для створення цих пристроїв послужили військові розробки автоін'єкторів для введення протиотрут з метою захисту від бойових отруйних речовин.

Автоін'єктор з адреналіном (епінефрином) у загальному вигляді зазвичай складається з скляного або пластикового контейнера з розчином адреналіну (епінефрину) і ін'єкційної голки з пружинним механізмом, захищеної стерильною мембраною. Найсучасніші розробки забезпечені електронними системами.

Більшість автоін'єкторів з адреналіном виробляють у двох варіантах: контейнер містить 150 або 300 мкг адреналіну. Перший варіант призначений для дітей вагою до 20 кг, другий — для дітей з більшою вагою і для дорослих.

Популярні моделі автоін'єкторів

Auvi-Q фірми Sanofi - сучасна модель автоін'єктора, забезпечена електронною сістемою Auvi-Q фірми Sanofi — сучасна модель автоін'єктора, оснащеного електронною системою

Найбільш просунутою моделлю на момент написання статті (січень 2013), безсумнівно, є ін'єктор Auvi-Q фірми Sanofi (Франція).

Модель Auvi-Q вигідно відрізняється від інших подібних пристроїв деякими особливостями конструкції:

 • Малі розміри і оптимальна форма — короткий і плоский корпус пристрою зручно поміщається в кишені;
 • Вмонтована електронна система видає покрокові голосові інструкції (поки англійською мовою);
 • Про успішне завершення ін'єкції сигналізує червоний світлодіод на корпусі.

Фірмова ціна Auvi Q — 60$, але кінцева ціна, зрозуміло, в рази вище і порівнянна з ціною дорогого мобільного телефону.

Інші популярні моделі автоін'єкторів: EpiPen, Twinject, Adrenaclick, Anapen, Jext, Allerject.

Як ними користуватися?

Ін'екція проводиться в середню частину зовнішньої поверхні стегна шляхом щільного притиснення пристрою Ін'єкція проводиться в середню частину зовнішньої поверхні стегна шляхом щільного притиснення пристрою протягом встановленого інструкцією часу. В особливо екстрених випадках допускається введення адреналіну через одяг

Зрозуміло, кожна модель має свої особливості і користуватися ними слід у суворій відповідності з доданою інструкцією.

Разом з тим, є і загальні для всіх подібних пристроїв принципи використання:

 • Усі без винятку автоін'єктори з адреналіном є приладами одноразового застосування.
 • Ін'єкція проводиться в середню частину зовнішньої поверхні стегна. Введення адреналіну (епінефрину) в інші місця неприпустиме. В найбільш екстрених випадках можлива ін'єкція через одяг.
 • При відсутності ефекту від першої ін'єкції через 5 хвилин допускається повторне введення адреналіну (з іншого пристрою).
В реальних "бойових" умовах, в неймовірній метушні і розгубленості навіть найпростішв речі виявляються дуже складними. Щоб бути готовим в екстремальній ситуації зробити все правильно, недостатньо знати зміст інструкції. У такі моменти, коли голова абсолютно нездатна міркувати, руки повинні самі знати, що їм робити. Потрібно добре потренуватися з використаним або простроченим автоін'єктором. Відпрацювати до автоматизму всі необхідні рухи: 10-15 разів дістати ін'єктор з кишені або сумочки, зняти ковпачок, імітувати введення адреналіну. Отримані практичні навички не підведуть Вас.

Побічна дія

Побічні ефекти введення адреналіну (епінефрину) обумовлені особливостями його біологічної активності як гормону:

 • Головний біль
 • Загальна слабкість
 • Запаморочення
 • Нудота і блювання
 • Часте серцебиття
 • Блідість і похолодання в місці ін'єкції
 • Блідість і похолодання кінцівок
 • Утруднене дихання
 • Почуття неспокою

Описані побічні ефекти звичайно короткочасні і не представляють небезпеки.

Можливість появи побічних реакцій більш висока у людей, що страждають гіпертонією, іншими захворюваннями серцево-судинної системи, астмою, депресією, захворюваннями щитовидної залози, цукровим діабетом.