Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Укуси / Укуси бджіл та ос / Укуси ос і бджіл
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Укуси ос і бджіл,
або чому ми лікуємо алергію там, де її немає.

Чому укус болить?

Дивовижна річ — звичка. Якось повелося, що при укусі оси або бджоли насамперед згадують про алергію і намагаються впливати на неї масованим застосуванням супрастину чи інших антигістамінних препаратів. У результаті нічого, крім стану цілодобової сонливості, не отримують.

Чому? Та тому що алергія буває лише в 1-3% випадків і ми зазвичай лікуємо те, чого немає.

А що ж є? У всіх випадках є місцева запальна реакція, викликана бджолиною або осиною отрутою. Саме такий механізм її дії.

Саме запальна реакція відповідальна за найбільш неприємні наслідки укусу — жахливий біль і сильний набряк.

Ось перелік відомих майже кожному ознак укусу:

 • відразу ж після укусу з'являється сильний біль;
 • вже в перші кілька хвилин з'являється сильний набряк, який наростає протягом доби;
 • настільки ж швидко в місці укусу з'являється і виражене почервоніння, що сопроводжується підвищенням місцевої температури;

Всі ці типові прояви укусу відмінно вписуються в класичну тетраду ознак запалення, описану ще древніми лікарями:

 • calor (лат. жар)
 • dolor (біль)
 • tumor (набряк)
 • rubor (почервоніння)

Алергічні ж реакції, навіть найнебезпечніші, майже ніколи не супроводжуються болем. При набряку Квінке ніколи не буває настільки вираженого почервоніння, як при укусі.

Чому вони нас кусають?

Осине гніздо. Оси люблять влаштовувати їх в затишних місцях, що добре прогріваються сонцем — на горищах, під навісами і т. п. Якщо побачите — не наближайтеся і не робіть різких рухів, інакше будуть неприємності.

Бджоли і оси проявляють агресію тільки поблизу свого житла, піклуючись про його захист. Оса може напасти, якщо наблизитися до її гнізда на відстань менше 1м. Бджоли ж охороняють набагато більшу територію навколо свого вулика — в радіусі кількох десятків метрів. Бджоли стають більш агресивними у вітряну погоду, в періоди, коли в природі мало нектару. Бджолам сильно не подобається, коли бджоляр відбирає у них зібраний тяжкою працею мед. У такі дні вони в похмурому настрої носяться по окрузі і шукають привід, як би кого вкусити. Дуже не люблять бджоли різких запахів. Запах духів, алкоголю, поту приводять їх у шалений стан.

Бджола збирає пилок

Агресивність бджіл залежить також від їх породи. Досить миролюбні гірські породи — карпатська, кавказька, крайнская, італійська. А ось лісові породи, в тому числі поширена у нас середньоруська бджола, відрізняються злостивістю (у лісі, де повно ведмедів, з добрим характером не прожити). Не менш злісні і переважаючі на пасіках безпородні помісі. Тому, якщо докучають сусідські бджоли — порадьте сусіду не бути скнарою, а купити породистих карпатських бджіл — і не кусаються, і меду носять більше.

На зборі нектару бджоли поводяться зовсім інакше. Якщо бджілку потурбувати на квітці — вона поспішить забратися подалі. Вкусити вона може лише у виключних випадках — наприклад, якщо наступити на неї в траві босою ногою. Та й нахабні оси на фруктових прилавках зайняті своєю справою і першими нікого не чіпають.

Чи небезпечні укуси ос і бджіл?

Як правило, не небезпечні, але бувають і винятки:

 • безпосередній токсичний вплив отрути при множинних укусах. Зважаючи на величезну різницю у вагових категоріях комахи і людини одиночний укус або навіть десяток-другий токсичного впливу не зробить. Серйозну ж небезпеку становить масований напад разлючених бджіл. Смертельними для людини є 500-1000 укусів внаслідок важкого токсичного ураження серцево-судинної системи і нирок.

  Ознаки інтоксикації при множинних укусах бджіл:

  • загальна слабкість
  • нудота і блювота
  • озноб
  • часте серцебиття
  • зниження артеріального тиску
  • пригнічення свідомості

  Втім, майже ті ж симптоми можуть з'явитися і при одному-єдиному укусі, але причина їх буде зовсім іншою — анафілактичний шок.

 • Алергічні реакції негайного типу, викликані імунною відповіддю нашого організму на компоненти отрути:
  • кропив'янка
  • набряк Квінке
 • Сироваткова хвороба, що виявляється через 6-8 днів, зазвичай протікає в легкій формі, але іноді приймає важкий перебіг.
 • Найбільш небезпечне ускладнення — анафілактичний шок, буває надзвичайно рідко.
 • Дуже небезпечні укуси слизової оболонки глотки і гортані, які іноді бувають при випадковому проковтуванні оси з персиком, грушею і т. п. Надзвичайно швидко наростаючий набряк викликає асфіксію (порушення дихання). Такі ситуації зазвичай закінчуються трагічно.

Лікування укусів ос і бджіл

Запальна природа основних проявів таких укусів підказує і методи лікування.

Насамперед це нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ) — диклофенак натрію, кетопрофен, піроксикам та ін. Найбільш ефективне поєднання прийому цих препаратів всередину в середньотерапевтичних дозах та місцевого нанесення на місце укусу у вигляді мазей або гелів протягом не більше 2-3 днів.

Препарати серратіопептидази. Серратіопептидаза є високоефективним протизапальним та протинабряковим засобом. Може застосовуватися як у поєднанні з НПЗЗ, так і самостійно. Дуже ефективні комбіновані препарати, що містять НПЗЗ, серратіопептидазу та інші компоненти.

Звичайно, ставлення до НПЗЗ неоднозначне і користуватися ними, як і всіма "диявольськими" винаходами цивілізації, слід обережно. Тут можна навести порівняння з сучасним швидкісним автомобілем. Дуже зручний засіб пересування, але при порушенні правил таїть в собі і високу небезпеку. Чи означає це, що потрібно повернутися до возів?

Принципові противники "хімії" можуть все ж спробувати численні народні та псевдонародні засоби — примочки оцту, компреси з тертої картоплі, присипки з активованого вугілля і т. п. Але попереджаю — їх ефективність нульова.

А ось ще цікаво — що нам підкажуть бджолярі? Вже кому краще знати, як лікувати бджолині укуси. І що ж вони радять?.. Виявляється… нічого! (ну там помазати медом та інша нісенітниця). Знаєте чому? Укуси бджіл на них не діють. За багато років виробляється повна нечутливість до бджолиної отрути. До речі, бджолярі дуже рідко хворіють поліартритами (запальними захворюваннями суглобів).

Алергічні реакції, що рідко зутрічаються, вимагають застосування антигістамінних засобів (димедрол, супрастин, тавегіл та ін.), іноді — глюкокортикоїдів (преднізолон, дексаметазон).

Принципи лікування сироваткової хвороби і анафілактичного шоку описані у відповідних статтях.