Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Укуси / Сказ / Щеплення від сказу
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Щеплення від сказу людині.

Чи небезпечні щеплення від сказу? Які можуть бути ускладнення?

Безумовно, небезпечна. Вакцина від сказу, як і будь-яка інша вакцина, може викликати реакції:

 • місцеві реакції — короткочасний набряк, почервоніння, свербіж, ущільнення у місці ін'єкції
 • загальні реакції — помірне підвищення температури, тремтіння в кінцівках, слабкість, запаморочення, головний біль, артралгія (біль у суглобах), міалгія (біль у м'язах), гастроентерологічні розлади (біль у животі, блювота)
 • алергічні реакції негайного типу (кропив'янка, набряк Квінке) — бувають рідко.

В цілому, побічні ефекти бувають не більше ніж у 3% людей і вкрай рідко представляють серйозну небезпеку.

Для їх усунення застосовують антигістамінні (супрастин, тавегіл тощо) і нестероїдні протизапальні препарати (диклофенак, кетапрофен та ін.)

Більш серйозні загрози пов'язані з введенням іншого препарату — гетерологічного імуноглобуліну. Його застосовують для швидкого посилення імунітету до вірусу сказу при особливо небезпечних укусах (нанесених дикими м'ясоїдними тваринами, кажанами, при пізньому зверненні за допомогою і ін. — див схему щеплень).

Будучи чужорідним до людського організму білком (отримують його із сироватки крові коней), імуноглобулін вороже сприймається нашою імунною системою. Крім місцевої алергічної реакції, цей імунний конфлікт може викликати і ускладнення:

 • сироватковахвороба — буває у 16-20% пацієнтів і проявляється симптомами, подібними із звичайною алергією, але іноді може приймати важкий перебіг
 • анафілактичний шок — швидко прогресуючий і потенційно небезпечний для життя різновид аллергічесной реакції.

Вірогідність розвитку анафілактичного шоку дуже мала — 1-2 випадки на 100 000 введень імуноглобуліну (деякі люди схильні до вищого ризику — див. фактори ризику анафілактичного шоку). Проте досить висока летальність при цьому ускладненні (0.65-2%) змушує ставитись до нього з усією серйозністю.

Тому і вводять імуноглобулін з особливими пересторогами за досить складною схемою, що включає визначення чутливості до чужорідного білка.

Вводити імуноглобулін можна лише в кабінеті, обладнаному всім необхідним для інтенсивної терапії ускладнень (подача кисню, дихальна апаратура, набір необхідних препаратів та ін.)

Значно безпечніший гомологічний (людський) імуноглобулін, до того ж він удвічі ефективніший.

Якщо все ж щеплення небезпечні, чи варто їх робити взагалі?

Існує старий добрий спосіб вирішення подібних дилем — "з двох зол вибирають менше". Зі ступенем небезпеки щеплень ми вже ознайомилися в попередньому параграфі. Наскільки ж небезпечний сказ? А ось тут цифри виглядають більш переконливими — ймовірність розвитку цього захворювання після укусу скаженоютвариною становить 24-90% залежно від локалізації укусу.

Таким чином, рішення — Робити чи не робити щеплення? — на практиці зводиться до відповіді на головне питання: є небезпека зараження сказом чи такої небезпеки немає.

Якщо така небезпека є, то рішення однозначне — щеплення робити треба. Ніяких протипоказань для вакцинації в цьому випадку не існує, тому що мова йде про порятунок життя.

Рішення однозначне і в тому випадку, коли небезпеки зараження немає. Якщо є повна впевненість у відсутності прямого контакту з хворою або підозрілою на сказ твариною, або якщо вкусила домашня тварина, що залишилася здоровою після 10 днів спостереження за нею (тварина стає заразною за 7-10 днів до появи симптомів сказу) — щеплень робити не треба.

Ступінь небезпеки зараження сказом залежить від багатьох чинників — поширеності сказу в конкретній місцевості, тяжкості і локалізації укусу, виду тварини і середовища її проживання (дика або домашня) та ін.

Рішення про щеплення може бути непростим, якщо ступінь небезпеки зараження важко оцінити, наприклад, якщо тварина зникла або невідома. Розроблені на підставі 130-річного досвіду антирабічних щеплень, накопиченого світовою медициною, схеми антирабічної вакцинаціїдозволяють виключити вплив суб'єктивних і випадкових факторів на прийняття рішення. Ціна помилки може бути занадто високою, тому краще не мудрувати, а покластися на колективний досвід і вчинити як всі — звернутися в найближчий травмпункт і отримати курс щеплень відповідно зі стандартною схемою.

Щеплення треба робити:

 • при всіх укусах, подряпинах, ослиненні шкірних покривів і слизових оболонок, нанесених явно скаженими, підозрілими на сказ або невідомими тваринами
 • при всіх укусах, подряпинах, ослиненні шкірних покривів і слизових оболонок, завданих дикими м'ясоїдними тваринами, хижими птахами, дикими гризунами, кажанами
 • при пораненні предметами, забрудненими слиною або мозком скажених або підозрілих на сказ тварин
 • при укусах, ослиненні і нанесенні подряпин здоровою у момент контакту домашньою твариною, якщо вона протягом 10-денного захворіла, загинула або зникла
 • при всіх укусах, подряпинах, ослиненні шкірних покривів і слизових оболонок, завданих дрібними домовими гризунами (миші, щури) в місцевостях, неблагополучних щодо сказу
 • при явному ослиненні або пошкодженні шкірних покривів хворою на сказ людиною

Щеплення робити не треба:

 • при пошкодженнях, нанесених нехижими птахами
 • при укусах дрібними домовими гризунами (миші, щури) в місцевостях, благополучних щодо сказу (сказ не реєструвався за останні 2 роки)
 • при випадковому вживанні в їжу термічно обробленого м'яса і молока скажених тварин
 • при ослиненні і укусах легкої та середньої тяжкості, завданих здоровою у момент укусу домашньою твариною, якщо протягом 10 днів після укусу тварина залишилася здоровою
 • при укусі домашньою твариною за 10 днів і більше до початку його захворювання

Чи дають щеплення 100% гарантію?

На жаль, не дають. Хоча їх ефективність все ж близька до 100%.

Причини невдач:

 • Як вроджена, так і набута неспроможність імунної системи. Її можуть викликати численні захворювання як власне імунної системи, так і системи крові, онкологічні та ін.
 • Тривалий прийом препаратів, що знижують активність імунної системи — імунодепресанти (їх застосовують для лікування тих же онкологічних хвороб і захворювань крові), глюкокортикоїди (гормональні препарати для лікування бронхіальної астми, системних ревматоїдних захворювань та ін.)
 • Несвоєчасний початок щеплень.
 • Порушення техніки введення вакцини.
 • Низька якість вакцини, порушення правил її зберігання.
 • Неохайне ставлення до щеплень самого щеплюваного (неявка на щеплення в запропоновані дати та ін.)
 • Безпробудне пияцтво (це найчастіша причина).

Якщо вищевказані негативні чинники присутні, необхідно періодично контролювати титр (концентрацію) антитіл в крові щеплюваного. Це можна зробити в спеціалізованих лабораторіях.

Щеплення від сказу та вагітність.

За останні два десятиліття на цю тему були проведені численні дослідження (Мічиганський університет, США; Університет Чулалонгкорн, Бангкок, Таїланд; Національний інститут перинатології, Мексика; інститут медичних наук в Бангалорі, Індія та ін.)

Проводився моніторинг стану здоров'я вагітних жінок, які в силу необхідності отримували щеплення від сказу, а також народжених у них дітей до віку 1 року. У порівнянні з контрольними групами не було виявлено достовірного розходження в кількості ускладнень вагітності та вад розвитку у дітей. Не було виявлено негативного впливу ні антирабічної вакцини, ні антирабічного імуноглобуліну.

Загальновизнана думку в світі — вагітність не є протипоказанням для лікувально-профілактичної антирабічної імунізації. Щеплення вагітним слід проводити в стаціонарі.

Для прикладу наведемо випадок, що стався в США, штат Мічіган в 2002 році.

Жінка на 34 тижні вагітності, прокинувшись о 3.00 ночі, виявила у себе в кімнаті кажана. Рідні жінки без будь-яких проблем прогнали непроханого гостя. Все ж через три тижні після події вона звернулася до лікаря. Незважаючи на те, що жінка заперечувала можливість укусу і не її тілі ,були відсутні будь-які сліди укусу, лікар запропонував курс антирабічної вакцинації.

Турбуючись про можливий негативний вплив щеплень на вагітність, пацієнтка звернулася на консультацію в департамент інфекційних хвороб Університету штату Мічиган. Фахівці департаменту, детально розглянувши всі обставини, прийшли до наступних висновків:

 • Як відомо, кажани серед всіх тварин є найнебезпечнішим джерелом зараження сказом. Вони можуть тривалий час служити резервуаром вірусу, самі при цьому не хворіючи.
 • Так як жінка перебувала під час сну в одній кімнаті з кажаном, неможливо повністю виключити ймовірність укусу.
 • Була підтверджені необхідність проведення курсу щеплень.

Щеплення від сказу і алкоголь.

Для любителів випити виробники вакцин приготували погану новину — спиртне не можна вживати протягом всього курсу щеплень (90 днів) і ще 6 місяців після його закінчення. Всього 9 місяців. Як, навіть і пиво? Навіть і пиво. Багатьом така заборона здається жорстокою, але вона обгрунтована.

  Причини дві:
 • алкоголь може послабити дію вакцини
 • якщо є прихована реакція організму на щеплення, то специфічний вплив алкоголю на нервову систему (нейроенцефалотоксичне) може посилити цю реакцію і вона проявиться у вигляді непритомності і схожих на епілепсію нападів судом.
 • на Заході цілком серйозно висувають і ще один аргумент — лікарі можуть розцінити прояви сильного сп'яніння пацієнта як симптоми сказу з усіма витікаючими для нещасного наслідками… Що ж, всяке буває.

Звичайно, нічого страшного не станеться, якщо випити пів-чарки горілки. Йдеться про систематичне і надмірне вживання алкоголю. Проблема в тому, що ніхто не може тут вказати межу між дозволеним і недозволеним. Один раз випити і протягом декількох місяців мучитися сумнівами — "а якщо та чарка була зайвою?". Краще взагалі не починати.