Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Укуси / Сказ / Препарати для щеплень
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Препарати дла щеплень від сказу.

На чому заснований вибір препаратів.

препарати для щеплень від бешенства

Для щеплень від сказу (антирабічної імунізації) використовують два препарати:

Ці препарати мають різний принцип дії.

Антирабічна вакцина сама по собі нездатна вбити вірус. Завдання вакцини — надати організму антигенну інформацію про вірус. Імунній системі надають для ознайомлення як би неживий макет реального вірусу, позбавлений шкідливої ​​сили, але зі збереженими розпізнавальними знаками — антигенами.

Зчитуючи і запам'ятовуючи інформацію про ці розпізнавальні знаки, імунна система набуває здатності виробляти специфічні білки — антитіла. Антитіла розпізнають вірус по знайомих антигенах і нейтралізують його. За допомогою вакцини набувають так званий "активний імунітет" на строк не менше 1 року.

Однак на цей процес йде приблизно два тижні. Весь цей час організм залишається беззахисним перед вірусом.

Що ж робити? Надати тимчасові "милиці" — ввести готові антитіла.

Звідки їх взяти? У іншого організму. Препарат, що містить концентровані антитіла, називається "імуноглобулін" (застосовуваний раніше препарат, неочищений від сторонніх білкових фракцій, називали "сироватка"). Імуноглобулін отримують з донорської крові. Донором може бути людина (гомологічний імуноглобулін) або тварина, на практиці кінь (гетерологічний імуноглобулін). Щоб антитіл у донора було в достатку, його попередньо іммунізують антирабічною вакциною. Людський імуноглобулін ефективніше кінського, тому і вводять дозу в 2 рази меншу. До того ж він безпечніший.

Імуноглобулін, як і будь-яка білкова молекула, сам по собі містить антигени. Чим більш чужорідний вводиться білок, тим ворожіше сприймає його імунна система. Протягом декількох тижнів після введення імуноглобулін повністю руйнується в організмі. Цей тип імунітету називають "пасивним".

Таким чином, імуноглобулін надає пасивний імунітет відразу, але на короткий час, а вакцина — активний імунітет через два-три тижні, але надовго.

Вибір препаратів головним чином залежить від передбачуваної тривалості інкубаційного періоду. На його тривалість впливає насамперед локалізація укусу, а також число, глибина і обширність укусів.

Якщо є впевненість, що щеплення встигнуть створити достатній імунітет до початку розвитку хвороби (легкі укуси), роблять щеплення антирабічної вакциною.

Якщо ж неможливо чекати, поки з'явиться активний імунітет (важкі та середньої тяжкості укуси, а також запізніле — більше 10 днів — звернення при укусах будь-якої тяжкості, нанесених невідомою або підозрілою на сказ твариною) — проводять комбінований курс лікування — крім вакцини вводять ще й антирабічний імуноглобулін.

Антирабічна вакцина.

Першу антирабічну вакцину запропонував в 1885 році Луї Пастер. Він отримав ослаблений (так званий "фіксований") штам вірусу шляхом 90 послідовних пасажів вірусу через мозок кролика. Штам Пастера був наданий різним країнам для виробництва вакцин. З тих пір було розроблено велику кількість вакцин. Довгий час застосовували живі вакцини (містили живі віруси фіксованого штаму).

Для щеплень від сказу зараз застосовують інактивовані (тобто містять вбитий вірус) вакцини, вироблені "у пробірці" на культурах тканин.

Дози і схеми щеплень однакові для дітей та дорослих.

Після розчинення вакцини вона повинна бути використана протягом не більше 5 хвилин. Вакцина вводиться внутрішньом'язово в дельтоподібний м'яз плеча, а дітям до 5 років — у верхню частину передньо-бічної поверхні стегна. Введення вакцини у сідничну область неприпустиме.

Вакцинований повинен знаходитися під медичним спостереженням протягом не менше 30 хвилин.

Показання для введення вакцини:

 • Профілактична імунізація — прищеплюють "про всяк випадок і наперед" людей, що піддаються підвищеному ризику — мисливці, ветеринари, єгеря, співробітники лабораторій, що працюють з "диким" вірусом сказу та ін.

  Проводиться згідно схеми профілактичної імунізації.

  Протипоказання для профілактичної імунізації:

  1. гострі інфекційні та неінфекційні захворювання, хронічні захворювання у стадії загострення або декомпенсації — щеплення проводять не раніше одного місяця після одужання (ремісії)
  2. місцеві та системні алергічні реакції на попереднє введення вакцини (генералізований висип, набряк Квінке та ін.)
  3. вагітність

 • Лікувально-профілактична імунізація — проводиться з приводу укуса, що вже відбувся

  Проводиться згідно схеми лікувально-профілактичної імунізації.

  Протипоказань в цьому випадку немає.

Побічна дія вакцини:

 • місцеві реакції — короткочасний набряк, почервоніння, набряк, свербіж, ущільнення у місці ін'єкції
 • загальні реакції — помірне підвищення температури, тремтіння в кінцівках, слабкість, запаморочення, головний біль, артралгія (біль у суглобах), міалгія (біль у м'язах), гастроентерологічні розлади (біль у животі, блювота)
 • можливий розвиток алергічних реакцій негайного типу (кропив'янка, набряк Квінке)

Антирабічний імуноглобулін.

Антирабічний імуноглобулін показаний для комбінованого курсу імунізації від сказу спільно з антирабічною вакциною:

Застосовують імуноглобулін двох видів:

 • гетерологічний (кінський) імуноглобулін
 • гомологічний (людський) імуноглобулін, отриманий із донорської крові.

Гомологічний (людський) антирабічний імуноглобулін призначається в дозі 20 МО на 1 кг ваги тіла.
гетерологічний (кінський) антирабічний імуноглобулін призначається в дозі 40 МО на 1 кг ваги тіла.

Приклад: маса тіла пацієнта 60 кг, активність імуноглобуліну укузана на упаковці (наприклад 200 МО в 1 мл)
60 * 40 / 200 = 12 мл потрібно ввести даному пацієнтові, після визначення чутливості до чужорідного білка.

Як можна більша частина розрахованої дози повинна бути інфільтрована біля рани і в глибину рани. Якщо анатомічне розташування (кінчики пальців тощо) не дозволяє ввести всю дозу антирабічного імуноглобуліну в тканини біля рани, то залишок вводять внутрішньом'язово (у верхню частину стегна або в дельтовидний м'яз, з протилежного від місця введення вакцини боку тіла).

Введення антирабічного імуноглобуліну найбільш ефективне в перший день після укусу. Вся доза препарату вводиться в один день. Тільки при особливо широких і множинних укусах, нанесених скаженим вовком або іншою м'ясоїдною твариною, введення антирабічного імуноглобуліну може проводитися повторно, у тій же дозі, після чого проводиться курс вакцинації з обов'язковим запровадженням додаткової дози вакцини на 60-день від початку лікування (див. схему щеплень).

Проба на чутливість до чужорідного білка.

За 20 хвилин до введення препарату проводять пробу на чутливість до чужорідного білка — 0.1 мл розведеного (1:100) імуноглобуліну вводять внутрішньошкірно в передню поверхню передпліччя. Ампула з розведеним (1:100) імуноглобуліном додається до кожної дози нерозведеного препарату і знаходиться в одній з ним упаковці.

Розведений (1:100) імуноглобулін в дозі 0,1 мл вводять внутрішньошкірно в передню поверхню передпліччя.
через 20 хвилин — оцінка проби
 • Проба негативна, якщо на місці введення імуноглобуліну набряк або почервоніння не перевищують 1 см
 • Проба позитивна, якщо на місці введення імуноглобуліну набряк або почервоніння 1 см і більше, або є алергічна реакція
проба негативна
проба позитивна
Підшкірно вводять 0,7 мл розведеного (1:100) імуноглобуліну для виявлення загальної чутливості до чужорідного білка. при появі загальних реакцій через 30 хвилин
Розведений імуноглобулін (1:100) в дозах 0,5 мл, 2,0 мл, 5,0 мл вводять з інтервалами 20 хвилин в підшкірну клітковину плеча
при відсутності загальних реакцій через 30 хвилин
через 20 хвилин
Підшкірно вводять 0,1 мл нерозведеного імуноглобуліну
через 30-60 хвилин
Перед першою ін'єкцією імуноглобуліну призначають антигістамінні препарати (димедрол, супрастин і т.д.) і рекомендують їх приймати перорально протягом 10 днів. З метою попередження шоку рекомендується підшкірне введення 0,1% розчину адреналіну або 5% розчину ефедрину у віковій дозі.
Вводять в 3 прийоми з інтервалами 15 хвилин всю дозу імуноглобуліну, підігрітого до 37°С, набираючи препарат для кожної порції з нерозкритої ампули. Вся доза повинна бути інфільтрована навколо рани і в глибину її. Якщо анатомічні ушкодження виключають це (кінчики пальців і т.д.), то препарат може бути введений внутрішньом'язово в інші місця (м'язи сідниці, стегна, плеча і т.д.). Всю дозу вводять протягом години.

гетерологічний (кінський) імуноглобулін може мати побічну дію: