Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Укуси / Сказ / Чим небезпечний сказ
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Укуси тварин і сказ.

Що таке сказ і чому він так небезпечний?

Статистика ВООЗ (Всесвітньої організації охорони здоров'я):

 • Сказ зустрічається в більш ніж 150 країнах.
 • У всьому світі більше 55000 осіб помирають від сказу щорічно.
 • 40% людей, які постраждали від укусів хворих або підозрілих на сказ тварин, становлять діти у віці до 15 років.
 • Собаки є джерелом 99% людських смертей від сказу.
 • Щороку більше 15 мільйонів чоловік у всьому світі отримують антирабічну вакцинацію (щеплення від сказу) після контакту з хворими або підозрілими на сказ тваринами. За оцінками, це запобігає 327000 смертей від сказу на рік.
Летюча миша - природний резервуар сказу Летюча миша: таємнича і дуже небезпечна тварина. Серед усіх тварин лише кажани здатні служити резервуаром вірусу сказу, самі при цьому не хворіючи

Сказ викликається вірусом. Зараження відбувається через укуси хворих на сказ тварин. Вірус сказу після проникнення через вкушену рану розповсюджується по оболонках нервів і викликає енцефаліт (запалення мозку).

У 2009 році в світі загинули від сказу 55 тисяч осіб. Переважна більшість загиблих припадає на бідні країни Африки та Азії, в яких не проводиться антирабічна вакцинація.

Наша країна отримала у спадок від СРСР добре налагоджену систему вакцинації від сказу. Ця система за інерцією працювала протягом двох десятиліть.

В останні роки кількість хворих зростає. Серед причин цього вказують на збільшення чисельності основного природного резервуара хвороби — лисиць, а це в свою чергу пов'язане із зменшенням площі орних земель і відповідно — розширенням життєвого простору для цих тварин.

Кілька десятиліть відносного благополуччя послабили увагу суспільства до цієї проблеми. Поінформованість населення про це захворювання залишає бажати кращого.

Скажений собака

Забуті уроки історії — 100-150 років тому, в епоху бурхливого розвитку капіталізму і швидкого зростання міст ситуація була майже катастрофічною. Величезна і ніким не контрольована чисельність бездомних собак у великих містах призвела до появи стійких міських осередків циркуляції вірусу сказу. У Парижі, Лондоні та інших великих містах було значно простіше заразитися сказом, ніж у глибинці. Так, кількість захворювань в Парижі становила одну третину від такого у всій Франції, в Петербурзі — була в 4 рази більшою, ніж у всій Петербурзькій губернії. Становище покращилося тільки завдяки енергійним заходам по вилову і відстрілу бродячих собак.

Втім, описана ситуація зберігається і в наші дні в мегаполісах бідних країн.

Які тварини хворіють на сказ.

cave tibi a cane muto et aqua silente(лат.)
бережися тихого пса і спокійної води

До вірусу сказу сприйнятливі всі теплокровні тварини, включаючи гризунів, птахів і кажанів (до слова, в Америці і в Індії кажани відповідальні за більшість випадків зараження людей сказом). Високу сприйнятливість до вірусу мають м'ясоїдні тварини і сільськогосподарські тварини, середню — гризуни, низьку — птиці.

Небезпечні своїми укусами:

 • дикі м'ясоїдні тварини з сімейства собачих (лисиці, вовки, єнотовидні собаки, шакали та ін.), котячих (дика кішка, рись та ін.), куницевих (тхори, куниці, борсуки, ласки, горностаї)
 • хижі птахи
 • кажани
 • дикі гризуни — бабаки, бобри, ондатри, бурундуки, хом'яки, білки, польові миші, щури, їжаки та ін.
 • домашні тварини — собаки, кішки
 • сільськогосподарські тварини — коні, велика рогата худоба, кози, свині
 • домові миші і щури в неблагополучних по сказу регіонах

безпечними:

 • нехижі птиці
 • домашні хом'яки, кролики, морські свинки (при клітковому утриманні)

Важливий не так біологічний вид тварини, як середовище її проживання. Вірус сказу циркулює в дикій природі, періодично прориваючись у населені пункти. Хоча сказом хворіють переважно дикі тварини, людина частіше заражається від домашніх тварин з тієї простої причини, що вони до нас ближче. Лідерами у справі зараження людей були і залишаються собаки.

Проте, хоча контакти з дикими тваринами рідкісні, але вони найбільш небезпечні. Наприклад, якщо лисиця забігла серед білого дня в населений пункт — напевно вона хвора на сказ, тому що за своєю вдачею це дуже обережні і хитрі тварини. Але можливість роздобути дармову лисячу шапку багатьом затьмарює очевидну небезпеку. Як каже давня прислів'я — radix malorum est cupiditas(лат.) — жадібність є джерело всього зла.

Навпаки, можна не хвилюватися, якщо кіт, що ніколи не покидав квартиру на десятому поверсі, куснув за ногу, коли йому випадково притиснули хвоста. Вірус йому підчепити немає від кого. Тим не менше, треба за ним спостерігати протягом 10 днів.

Заразитися сказом можна не лише через укус, але і при ослиненні шкірних і слизових покривів, контакті з мозком хворої тварини, пораненні предметами, які контактували з хворою твариною. Це може статися під час умертвлення хворої тварини, обробці його шкурки, забої худоби.

Через неушкоджену шкіру вірус проникнути не може, але як знати, що вона непошкоджена? Вірусу при його нанорозмірах достатньо і мікротріщини, невидимої неозброєним оком. Такі мікропошкодження завжди є на шкірі рук у людей, зайнятих у сільському господарстві.

Можливе зараження в лабораторіях, що працюють з "диким" вірусом сказу.

У Південній Америці бувають випадки аерогенного (через повітря) зараження людей в печерах, населених величезною кількістю летючих мишей.

Чи завжди людина, вкушений хворою твариною, захворює на сказ?

Ні, не завжди, але ймовірність дуже висока.

Вірогідність розвитку захворювання при різної локалізації укусу:

 • Укуси в області голови і обличчя — 91%
 • верхніх кінцівок — 63%
 • тулуба — 28%
 • нижніх кінцівок — 24%

Ці дані не можна вважати абсолютно точними, так як далеко не завжди можна достовірно встановити, чи була хворою тварина, що вкусила.

Проте з упевненістю можна сказати, що смертність серед хворих майже 100%. Хоча, починаючи з 2005 року, і було кілька випадків успішного лікування сказу в США та Бразилії, на загальній сумній картині смертності це практично не позначилося.

Частіше за інших трапляються укуси нижніх кінцівок. Укуси верхніх кінцівок бувають значно рідше, а укуси голови складають всього 1-2%. Проте ці укуси в 3-4 рази небезпечніші, що й призводить до переваги людей з такими ушкодженнями серед захворілих (див. діаграми).

Інкубаційний період частіше становить 30-90 днів; коротшим за 10 днів він буває виключно рідко.

Локалізація укусу має вирішальне значення в частоті захворюваності і в тривалості інкубаційного періоду.

Ризик захворювання підвищується також при множинних і глибоких укусах, а також при несвоєчасній місцевій обробці укусів.

Як дізнатися, чи є сказ у місцевості, де я живу?

Найбільш достовірну інформацію Ви можете отримати в епідеміологічному відділі місцевої СЕС (санітарно-епідеміологічній станції), а також в установі ветеринарного нагляду. Дізнайтеся в довідковій службі номер телефону і зателефонуйте (зрозуміло, в робочі години).

Можуть надати інформацію і в місцевому травмпункті, причому цілодобово. Ситуація з поширеністю сказу швидко змінюється. З'являються спалахи захворювання серед тварин у місцевостях, де його раніше не було багато років, тому керуватися інформацією, отриманою з інших джерел, не варто.