Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Укуси / Сказ / Теоретична інформація
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Сказ — теоретична інформація.

Сказ (лат. назва rabies) є зоонозним захворюванням (захворювання, яке передається людині від тварин), що викликається вірусом із сімейства рабдовірусів (rabdoviridae). Хвороба вражає домашніх і диких тварин і передається людям при безпосередньому контакті з інфікованою слиною через укуси або подряпини.

Історія

Ще Аристотель (374 — 382 до н. е.) звертав увагу на поширення сказу серед собак. Цельс (I століття н. е.) вказував на часте захворювання собак, іноді інших тварин. Він же помітив і інші факти: захворювання сказом людей, можливість передачі хвороби зі слиною тварини в момент укусу. У 1271 році описав велику епізоотію сказу серед собак і вовків в Німеччині, в 1500 році — в Бельгії та Іспанії. У 1590 році у Франції відзначена епізоотія серед вовків. Можна вважати, що до 17 століття епізоотії мали обмежене поширення.

З розвитком капіталізму і зростанням великих міст через концентрацію в них значної кількості собак в Європі широкий розвиток отримують епізоотії сказу міського типу. Протягом 18 і 19 століть епізоотії сказу серед собак вражають майже всі країни Європи, Америки, Азії та Африки, особливо сильно — столиці ряду держав: на Париж припадала третина всієї захворюваності у Франції, на Москву і Петербург — відповідно 50 і 80% всієї захворюваності в Московській і Петербурзькій губерніях. Найбільші епізоотії сказу, що охопили багато країн світу, були зареєстровані в середині 19 століття і першої чверті 20 століття.

Причини

Збудник — вірус із сімейства рабдовірусів. Вірусну природу збудника сказу довів Ремленже (P. Remlinger) в 1903 році, провівши фільтрування заразного матеріалу через бактеріальні фільтри.

Відомі два варіанти вірусу сказу: вуличний ("дикий") і фіксований, отриманий Пастером при адаптації вуличного вірусу в організмі кролика в змінених умовах зараження.

Вірус сказу патогенний для людини і всіх видів теплокровних тварин, а також птахів, однак ступінь сприйнятливості людини і різних видів тварин до інфекції різна. Згідно з експериментальними даними, найбільшу сприйнятливість до вірусу сказу мають лисиці, а серед лабораторних тварин — сірійський хом'як.

Віріон сказу при вивченні під електронним мікроскопом має кулеподібну форму з одним плоским і одним заокругленим кінцем. Розмір віріона сказу 80-120 нм.

Поширеність

Сказ — типовий зооноз, від людини до людини інфекція передається виключно рідко (описано лише кілька випадків). Основним джерелом і резервуаром сказу є дикі м'ясоїдні тварини, головним чином лисиці, а також собаки, кішки, а в країнах Америки — кажани. (які тварини можуть заразити сказом).

Сказ поширений на всіх контітентах. В Австралії сказу ніколи не було, хоча, за новими повідомленнями ВООЗ, поодинокі випадки захворювань тварин зареєстровані і там.

Сказ відсутній на деяких острівних територіях: Японія, Сінгапур, Бруней, Нова Зеландія, Ямайка, острови Океанії і деякі інші.

Епізоотії серед лисиць мають повсюдне поширення, серед скунсів — тільки в Північній Америці, серед мангустів — у Південній Америці, Південній Африці, на островах Індійського океану.

Для Америки та Індії характерні також епізоотії серед кажанів, як кровосисних, так і звичайних.

Клінічна картина

Див. симптоми сказу у людини.

Лабораторна діагностика

  • метод флуоресціюючих антитіл
  • гістологічний метод
  • біопроба
  • реакція нейтралізації вірусу

Лікування

Ефективна допомога можлива лише під час інкубаційного періоду хвороби своєчасними щепленнями антирабічною вакциною. Звичайно, введення вакцини можна назвати лікуванням з великою натяжкою, це скоріше профілактика та офіційно іменується "лікувально-профілактична імунізація".

У деяких випадках необхідне введення антирабічного імуноглобуліну.

Донедавна сказ був безумовно смертельним захворюванням.

Але починаючи з 2005 року вже було кілька успішних випадків лікування сказу. У всіх цих випадках лікування було розпочато в стадії розвинутої хвороби і вводити вакцину вже не було сенсу. Лікування проводилося за так званим протоколом Мілуокі. В основі методики — захист мозку від пошкодження вірусом шляхом введення хворих у стан штучної коми, застосування потужних антивірусних препаратів, тимчасове заміщення життєво важливих функцій.

В цілому ефективність методики невисока (менше 20%) і приводів для оптимізму поки немає.