Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Укуси / Сказ / Симптоми сказу у людини
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Ознаки та симптоми сказу у людини.

Інкубаційний період сказу у людей

Інкубаційний період сказу у людей частіше становить 30-90 днів; коротше 10 днів він буває виключно рідко.

 • від 12 до 99 днів — у 84% випадків
 • від 100 до 200 днів — у 10,4% випадків
 • від 200 днів до 1 року — в 3,7% випадків
 • більше 1 року — в 1,1% випадків
 • доведених випадків більше 2 років не було

Тривалість інкубаційного періоду вирішальним чином залежить від локалізації укусу:

 • найкоротший — при укусах в області голови і обличчя
 • середній — в області верхніх кінцівок
 • найтриваліший — в області нижніх кінцівок

Це пов'язано з тим, що довжина шляху вірусу від місця укусу до центральної нервової системи різна (відомо, що вірус з рани поширюється по оболонках нервів).

Наприклад, з укусу в області обличчя вірусу належить подолати по гілках лицьового чи трійчастого нервів до стовбура головного мозку не більше 10 сантиметрів, в той час як від пальців стопи до поперекового відділу спинного мозку — шлях у багато разів довший.

Стадії хвороби та їх прояви

У перебігу захворювання на сказ у людини виділяють стадії:

 • продромальна стадія (стадія загальних проявів)
 • стадія розвинутої хвороби або стадія збудження
 • стадія паралічів

Продромальная стадія. Перші симптоми сказу у людей проявляються майже завжди на місці укусу, де відчувається свербіж, тягнучі і ниючі болі, невралгічні болі по ходу нервів, найближчих до місця укусу. Рубець на місці укусу іноді злегка запалюється і стає болючим.

Відзначається субфебрильна (до 37,5° С) температура, загальне нездужання, головний біль. Може спостерігатися сухість у роті. Апетит знижений, язик обкладений. З'являється підвищена чутливість до зорових і слухових подразників. Порушується сон. Хворі відчувають безпричинний страх, тривогу, почуття туги.

Стадія розвинутої хвороби або стадія збудження. На тлі посилених продромальних явищ, нудоти і навіть блювання з'являється перший напад хвороби — "пароксизм сказу".

Перший напад зазвичай розвивається під впливом якого-небудь подразника. Приступ характеризується раптовим здриганням всього тіла, руки витягуються вперед і тремтять, голова і тулуб відхиляються назад. Напад триває кілька секунд, супроводжуючись надзвичайно болючими спазмами м'язів глотки і задишкою з утрудненням вдиху. Пульс частий. У роті скупчується густа в'язка слина.

Такі напади тривають кілька секунд, але вони часто слідують один за одним і можуть бути викликані самими незначними подразниками: яскраве світло, гучна розмова, дотик, поворот голови, кашель і навіть найменші коливання повітря.

Аналогічні явища викликає спроба зробити ковток води. Потім судоми починають виникати лише при вигляді води або навіть згадці про неї (гідрофобія).

У цій стадії можуть з'явитися ураження периферичної нервової системи у вигляді паралічів самої різної локалізації. Захворювання може закінчитися летально вже на цій стадії внаслідок паралічу дихального і судинного центрів. В інших випадках захворювання переходить у фінальну паралітичну стадію.

Стадія паралічів триває 1-3 дні. Переважають явища ураження периферичної та центральної нервової системи. Вони надзвичайно різноманітні по локалізації та поширеності. Вони носять характер парезів, паралічів черепно-мозкових нервів і кінцівок, параплегій.

Порушення і напади судом проходять. Зберігається рясна слинотеча. З'являється уявне поліпшення, хворий може пити і їсти, дихання стає більш вільним.

Однак внаслідок ураження життєво важливих центрів довгастого мозку порушується серцево-судинна діяльність. Наростає тахікардія, падає артеріальний тиск. Летальний результат наступає зазвичай раптово внаслідок гострої серцево-судинної недостатності.

Поряд з вищеописаним типовим перебігом хвороби значно рідше зустрічається паралітична, або "тиха" форма сказу. Для неї характерні відсутність збудження і нападів судом. Переважають явища важких паралічів кінцівок і центрів довгастого мозку. Ця форма сказу частіше зустрічається в Південній Америці і при укусах кажанів-вампірів.

Психічні розлади при сказі постійні і часто з'являються раніше інших симптомів хвороби.

Спочатку розвивається стан астенії: з'являється загальне нездужання, почуття дискмфорту, невизначене занепокоєння, дратівливість, виснаженість, постійно виражена гіперестезія різних органів почуттів.

Незабаром з'являються виражені афективні розлади. в яких переважає туга, супроводжувана тривогою, страхом, а в ряді випадків відчуттям жаху.

Через деякий час виникають спонтанно або при незначних зовнішніх подразниках пароксизми найрізкішого збудження, які змінюються станом різкої астенії та адинамії, близькими до прострації.

У ряді випадків відзначаються короткочасні періоди деліріозного потьмарення свідомості з уривчастими зоровими і іноді слуховими галюцинаціями страхітливого характеру, нестійкими маячними ідеями, руховою мовною незв’язністю.

Диференціальний діагноз. Сказ у людини за своїми проявами може мати схожість з правцем, істерією, отруєнням атропіном, енцефалітом, ліссофобією (параноїдальним страхом захворіти на сказ).

Правець проявляється схожими нападами судом, але на відміну від сказу, не супроводжується психічними розладами.