Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Укуси / Сказ / Випадки успішного лікування сказу
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Джина Гіс — перша людина, вилікувана від сказу без застосування вакцини.

12 вересня 2004 15-річна Джина Гіс (Jeanna Giese) у своєму рідному місті Фон-дю-Лак, штат Вісконсін, була укушена кажаном за вказівний палець лівої кисті. Промивши ранку перекисом водню, батьки Джини вирішили не звертатися за медичною допомогою.

Через тридцять сім днів після укусу Джина поступила в місцеву лікарню з симптомами гострого інфекційного захворювання нервової системи — висока температура тіла до 39°С, двоїння в очах, порушення мови, посмикування в лівій руці. Лабораторні діагностичні тести на всілякі інфекції дали негативні результати. Спочатку призначене лікування виявилося неефективним, а стан погіршився. Після цього мати дівчинки згадала про укус кажана місяць тому. З діагнозом сказ Джина була переведена в дитячу лікарню штату Вісконсін. Діагноз сказу був підтверджений лабораторними дослідженнями в Центрі з контролю і профілактики захворювань (CDC).

Jeanna Giese

Група лікарів клініки на чолі з доктором Уїллоубі розробила експериментальний метод лікування, згодом названий як "протокол Мілуокі". Метод грунтувався на раніше отриманих даних, що смерть хворих на сказ зазвичай настає не внаслідок незворотного пошкодження мозку, а тимчасового порушення функції центральної нервової системи, зокрема дихального центру. Батьки Гіс на запропоноване експериментальне лікування погодилися.

У надії захистити мозок від пошкодження вірусом Джину ввели у стан штучної коми. Для придушення активності мозку використовували суміш кетаміну, медазолама і фенобарбіталу, одночасно вводили антивірусні препарати рибавірин і амантадин. Через шість днів перебування Джини в комі стало очевидно, що її імунна система досить зміцніла, щоб протистояти вірусу.

Через тридцять один день після надходження в лікарню лабораторні тести показали, що вірусу в її організмі більше немає. Спочатку була деяка заклопотаність щодо ступеня пошкодження мозку, але виявилося, що розумові здібності не постраждали. Після курсу реабілітації та виписки з лікарні 1 січня 2005 Джина продовжила навчання в школі.

Навесні 2011 року Гіс закінчила коледж і отримала диплом біолога. На церемонії вручення диплома був присутній доктор Уїллоубі. На момент написання статті (січень 2012 року) Джина продовжує вивчати біологію і одночасно займається науково-дослідною роботою. Тема її роботи — хвороби кажанів. Перенесена хвороба все ще нагадує про себе залишковими явищами — запамороченнями і порушенням координації рухів.

Сам факт одужання від сказу Джини Гіс вважається доведеним і його достовірність в наукових колах не заперечується. Причини ж її вилікування далеко не ясні і служать предметом бурхливих дискусій серед фахівців. Багато хто з них вбачають причину її одужання не тільки в застосованій методиці лікування, а й у щасливому збігу ряду обставин: надзвичайно сильна імунна система Джини, віддалене від мозку місце укусу і, можливо, зараження ослабленою формою вірусу.

За протоколом Мілуокі було проведено лікування 25 осіб, з яких вижило двоє. Пізніше протокол був переглянутий (у другу версію не включений рибавірин). Відповідно з переглянутим протоколом отримали лікування ще 10 осіб, з них вижило ще двоє. Останній успішний випадок лікування сказу відноситься до червня 2011 року, коли вдалося врятувати 8-річну дівчинку з США. У цілому ефективність методики залишається не вищою 20%.