Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Укуси / Сказ / Схема щеплень
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Схема щеплень від сказу (антирабічної імунізації)

Профілактичні щеплення роблять до того як вкусило, але може вкусити в силу специфіки професії (мисливці, ветеринари, єгеря та ін.)

Лікувально-профілактичну імунізацію проводять у разі укусу, що вже відбувся

Світовою медициною накопичений 130-річний досвід застосування щеплень від сказу.

Схема щеплень від сказу у всіх країнах грунтується на рекомендаціях ВООЗ, хоча і може мати деякі відмінності, зумовлені поширеністю сказу в конкретному регіоні, а також технологічними особливостями виробництва застосовуваних вакцин.

Існуюче уявлення про 40 уколів в живіт давно застаріло. Стандартна схема щеплень складається з 6 ін'єкцій антирабічної вакцини, причому не щодня, а в 0-й день (день звернення), на 3-й, 7-Й, 14-й, 30-й і 90-день. Вакцини деяких виробників передбачають ін'єкцію не на 30-й, а на 28-день.

На додаток до антирабічної вакцини застосовують антирабічний імуноглобулін, що вводиться одноразово до початку введення вакцини:

 • при важких укусах і укусах середньої тяжкості (до таких належать всі випадки, віднесені до категорій 3a і 3б нижчеподаної схеми щеплень)
 • при запізнілому зверненні постраждалого (більше 10 днів) при укусах будь-якої тяжкості, завданих невідомою або підозрілою на сказ твариною

Схема профілактичної імунізації

Первинна імунізація Три ін'єціі в 0, 7 і 30 день
Первинна ревакцинація через 1 рік Одна ін'єкція
Наступні ревакцинації через кожні 5 років Одна ін'єкція

Що таке " 0-й день? "

Схема лікувально-профілактичної імунізації антирабічною вакциною і антирабічним імуноглобуліном

Категорія пошкодження Характер контакту Дані про тварину в момент укусу Дані про тварину протягом 10 діб спостереження Лікування
1 Немає ушкоджень або непрямий контакт. ослинення1 непошкоджених шкірних покривів Здорова;
хвора на сказ
--- Не призначається
2 — легкі укуси ослинення пошкоджених шкірних покривів або ослинення непошкоджених слизових оболонок. Одиночний поверхневий3укус 2 плеча або передпліччя, нижніх кінцівок або тулуба, нанесений домашньою твариною а) здорова здорова Не призначається
б) здорова захворіла;
загинула;
зникла
Почати лікування при появі ознак захворювання тварини або при зникненні тварини по 1 ін'єкції вакцини на 0-й, 3-й, 7-й, 14-й, 30-й, 90-й день.
в) хвора на сказ;
втекла;
діагноз невідомий
--- Почати лікування негайно по 1 ін'єкції вакцини на 0-й, 3-й, 7-й, 14-й, 30-й, 90-й день.
3а — укуси середньої тяжкості ослинення пошкоджених слизових оболонок, будь укус голови або обличчя, шиї, пальців кистей рук, промежини, геніталій. Широкий 5або глибокий 4укус будь-якої локалізації, множинні (2 і більше) укуси, нанесені домашньою твариною. а) здорова здорова Не призначається
б) здорова захворіла;
загинула;
зникла
Почати комбіноване лікування при появі ознак захворювання тварини або при зникненні тварини: антирабічний імуноглобулін(див. п.6) в 0-й день + вакцина по 1 ін'єкції на 0-й, 3-й, 7-й, 14-й, 30-й, 90-й день.
в) хвора на сказ;
втекла;
діагноз невідомий
--- Почати комбіноване лікування негайно: антирабічний імуноглобулін (див. п.6) в 0-й день + вакцина по 1 ін.'єкції на 0-й, 3-й, 7-й, 14-й, 30-й, 90-й день.
3б — важкі укуси Будь-який укус або ослинення будь-якої локалізації, нанесене дикою м'ясоїдною твариною або кажаном --- --- Почати комбіноване лікування негайно: антирабічний імуноглобулін (див. п.6) в 0-й день + вакцина по 1 ін'єкції на 0-й, 3-й, 7-й, 14-й, 30-й, 90-й день.

Що таке "0-й день?"

1) ослинення — потрапляння слини на шкірні або слизові покриви безпосередньо від тварини (лизання) або через предмет, на якому могла бути свіжа слина.
2) укус — будь-яке пошкодження шкірних або слизових оболонок, нанесене зубом тварини. До укусу прирівнюються пошкодження шкірних або слизових оболонок будь-яким предметом (скальпелем, ножем), забрудненим мозком тварини або свіжою слиною.
3) поверхневий укус — укус, при якому пошкоджена шкіра і підшкірно-жирова клітковина до поверхневої фасції.
4) Глибокий укус — укус з пошкодженням поверхневої фасції.
5) Широкий укус — укус, при якому пошкоджений шкірний покрив більш 5см.

Примітки

 1. Спостереження протягом 10 діб встановлюють тільки за собаками і кішками.
 2. Для осіб, які раніше отримали повний курс лікувально-профілактичних або профілактичних щеплень, по закінченню якого пройшло:
  - Не більше 1 року, призначають три ін'єкції вакцини в 0-й, 3-й, 7-й день;
  - Пройшов рік або більш, як був проведений неповний курс імунізації, то імунізація проводиться відповідно до даної інструкції.
 3. Кортикостероїди і імунодепресанти можуть привести до невдачі вакцинотерапії. Тому у випадках проведення вакцинації на фоні застосування кортикостероїдів та імунодепресантів визначення рівня віруснейтралізуючих антитіл є обов'язковим. За відсутності віруснейтралізуючих антитіл проводиться додатковий курс лікування
 4. прищеплювана особа повинна знати: йому забороняється вживання будь-яких спиртних напоїв протягом всього курсу щеплень і 6 місяців після цього. Слід також уникати перевтоми, переохолодження, перегріву.
 5. При укусах, нанесених невідомими польовими гризунами в місцевостях, неблагополучних щодо сказу, призначається курс вакцинації на 0-й, 3-й, 7-й, 14-й, 30-й, 90-й день.
 6. Гетерологічний (кінський) антирабічний імуноглобулін призначається в дозі 40 МО на 1 кг ваги тіла. Гомологічний (людський) антирабічний імуноглобулін призначається в дозі 20 МО на 1 кг ваги тіла.
  Приклад: маса тіла пацієнта 60 кг, активність імуноглобуліну вказана на упаковці (наприклад 200 МО в 1 мл)
  60 * 40 / 200 = 12 мл потрібно ввести даному пацієнтові, після визначення чутливості до чужорідного білка.

Що означає "0-й день".

0-день — це день початку щеплень (а не день укусу або день звернення до лікаря). А далі? Все дуже просто.

Приклад: перший ін'єкція зроблена, скажімо, 2 травня. Беремо в руки календар, 2 травня приймаємо як нульовий день, від нього рахуємо далі. 3-й день припадає на 5 травня, 7-й — на 9 травня і т. д. (дати щеплень на малюнку відмічені червоним).

  Отже, дати ін'єкцій у наведеному прикладі (виділені червоним):
 • 0-й день — 2 травня
 • 3-й день — 5 травня
 • 7-й день — 9 травня
 • 14-й день — 16 травня
 • 30-й день — 1 червня
 • 90-й день — 31 липня

Вирахувати дати щеплень

Дата першого щеплення: