Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Укуси / Сказ / Перша допомога при укусах
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Укуси тварин і перша допомога.

Вкусив собака (кішка або інша тварина). Що робити?

 • Негайно рясно промити рану теплою водою з милом. Цей пункт найважливіший — ретельно промивши рану, ми можемо в багато разів зменшити чисельність вірусів, що потрапили в неї.
 • Якщо рана продовжує кровоточити — марлеву серветку або складений у кілька шарів шматок бинта намочити перекисом водню і на 2-3 хвилини притиснути до рани. Тільки притиснути! Існують абсолютно безглузді рекомендації "видалити бруд з рани серветкою, змоченою фізіологічним розчином". По-перше, важко уявити, що у вкушеній рані можуть виявитися цілі грудки бруду, які можливо видалити таким способом. Намагатися ж серветкою очистити рану від мікроорганізмів нереально. З тим же успіхом можна ловити рибальською сіткою комарів. Інфекція буде лише глибше втерта в тканини. По-друге, така процедура досить болюча.
 • Обробити краї рани 70% спиртом (при його відсутності можна використовувати горілку, коньяк та інші неотруйні спиртовмісні рідини). Що стосується рекомендованої багатьма 5% спиртової настоянки йоду, то вона може викликати наслідки не менш серйозні, ніж сам укус собаки (хімічний опік), особливо на дитячій шкірі.
 • Накласти пов'язку. Призначення пов'язки — зупинити кровотечу. Тому неважливо, стерильна вона чи ні, головне щоб була чиста. Якщо вдома немає бинта — підійде і шматок чистої натуральної тканини. Невелику ранку можна заклеїти пластиром.
 • Ніяких джгутів! Реальна необхідність в цьому виникає надзвичайно рідко — при пошкодженні магістральних артерій. Як правило, такі артерії залягають досить глибоко. До того ж, неправильно накладений джгут тільки підсилює кровотечу, а правильно накласти вміють не всі.
 • Викликати швидку або самим дістатися до найближчого травмпункту (якщо такого немає, то в поліклініку або в приймальне відділення лікарні).
 • Окремо слід подбати про тварину, що вкусила.

Як в домашніх умовах правильно промити рану мильною водою?

Промити мильною водою? Що може бути простіше, скаже читач. На практиці ж з'ясовується, що і в такій простій процедурі є свої тонкощі.

Максимальний ефект досягається, якщо промивання проводити сильним струменем води. Підставити під кран? Але з крана мильна вода не тече. Якщо ж просто занурити вкушену кінцівку в таз з мильною водою — користі від цього буде мало. Поливати рану з кухля з деякої висоти? Ефективніше, але все одно недостатньо.

Вихід дуже простий — треба по-швидкому зробити поливалку з пластикової пляшки.

Отже, що нам потрібно:

 • Беремо пластикову пляшку.
 • Наповнюємо майже доверху теплою водою. Яку воду брати? Ідеальний варіант — якщо є кип'ячена вода. Але спеціально кип'ятити, а потім чекати, поки охолоне — пройде не менше години. Це занадто довго. Тому беремо те, що є — питну або водопровідну. Якщо вода придатна для пиття, значить придатна і для промивання рани. Вода повинна бути лише злегка теплою. Промивання занадто теплою водою призводить до розширення судин і посилення кровотечі. Холодну воду потрібно трохи підігріти в чайнику.
 • Нарізаємо ножем кілька дрібних шматочків мила (щоб пролізли в шийку) і кидаємо в пляшку. Рідке мило або шампунь теж підійдуть. Пральний порошок використовувати не можна!
 • Добре збовтуємо, щоб утворилося трохи піни. Якщо піни немає — додайте мила.
 • Закриваємо пляшку і кінчиком ножа проробляємо в кришці або дні маленьку дірочку. Виходить поливалка.
 • Водяний струмінь слід направляти на найглибше місце рани. Сильний струмінь мильної води з пляшки добре вимиє з глибини рани мікроскопічні крапельки слини, в яких кишить величезна кількість мікробів, а, можливо, і віруси сказу.
juxtra-informer

Juxtra-пігулка обурюється:

Як це можна водопровідною водою рану промивати! У воді є мікроби і вони можуть викликати нагноєння. Це неприпустимо! Все має бути СТЕРИЛЬНИМ! Так скрізь пишуть!

Відповідь:

Чиста вода абсолютно неприваблива для мікроорганізмів, для хвороботворних особливо, зважаючи на украй мізерні можливості для їх прохарчування.

В 1л водопровідної води знаходиться не більше 50 тисяч мікробів (якщо, звичайно, вона відповідає санітарним нормам). Для тих, хто думає, що 50 тисяч — це страшенно багато, такий приклад: на 1 квадратному сантиметрі людської шкіри мешкає не менше 10 мільйонів мікробів, а в одному мілілітрі слини 10 мільярдів! У декількох краплях води, що залишилася в рані після промивання, може виявитися не більше десятка мікробів. Але й вони навряд чи зможуть вижити в рані, оскільки пристосовані до іншого середовища існування. Навпаки, мікроорганізми з собачої пащі, потрапивши в рану, почувають себе як вдома.

Будь-яка вкушена рана з самого початку забруднена мікробами і перетворити її в стерильну неможливо. Навіть самі фанатичні зусилля досягти стерильності (тобто повної відсутності мікроорганізмів) в цій ситуації приречені на невдачу. Достатньо дотримуватися елементарної чистоти. Важливо при подальшому лікуванні створити умови, що перешкоджають розвитку мікроогранізмов.

Найголовніша з цих умов — не допускати скупчення в рані виділень, що являють собою ідеальне середовище існування для мікробів. Для цього використовують пов'язки, що добре вбирають вологу, і частіше їх міняють. Глибокі рани дренують.

Місцева обробка вкушених ран

Місцева обробка вкушених ран надзвичайно важлива. Роблять її в травмпункті.

Загальні правила її проведення такі:

 • рану промивають теплою водою з милом (навіть якщо потерпілий вже зробив це самостійно), глибокі рани промивають через катетер
 • обробляють краї рани антисептичним препаратом для обробки шкіри
 • промивають рану антисептиком
 • при необхідності рану дренують
 • шви в перші три дні не накладають за винятком таких випадків:
  • рідкі навідні шви на широкі рани
  • шви за косметичними показаннями
  • зупинка кровотечі прошиванням судин
 • оперативні втручання проводять лише за особливими показаннями — при пошкодженні великих судин (на щастя, таке відбувається надзвичайно рідко).
 • накладають стерильну пов'язку
 • за показаннями проводять імунопрофілактику сказу та правця
juxtra-informer

Juxtra-пігулка запитує:

А яку мазь краще взяти?

Відповідь:

Жодну. Мазь на жировій основі перешкоджає виходу виділень з рани. Як вже говорилося, виділення з рани є гарним середовищем для мікроорганізмів, оскільки багате органічними речовинами, необхідними для їх розвитку.

Краще використовувати препарати на основі гелю.

Також і передчасно накладені шви герметизують рану і призводять до нагноєння.

Що робити з собакою, що вкусив (або іншою твариною)?

Це залежить від конкретних обставин. Якщо на вулиці накинувся собака, охоплений нічим неспровокованою агресією — звичайно, слід триматися від нього подалі і убезпечити себе будь-яким доступним способом. Але нерідко укуси трапляються через непорозуміння. Справа в тому, що собаки (як втім, і більшість інших тварин) довіряють своєму нюхові значно більше, ніж очам. Собака, збитий з пантелику різким незнайомим запахом (запах алкоголю, бензину, одеколону і т. п.), може зопалу вкусити і свого улюбленого господаря.

Цілком мирний собака може вкусити, вирішивши, що людина збирається відібрати в неї їжу. Тому не слід наближатися до собаки під час його трапези. Часто з цієї причини отримують укуси маленькі діти.

Навіть якщо собака, що вкусив, виглядає цілком здоровим, слід вжити заходів безпеки. Проблема в тому, що слина тварини стає заразною за 7-10 днів до появи у неї ознак сказу. Собаку потрібно посадити на прив'язь або зачинити. Протягом 10 днів необхідне таке утримання тварини, яке гарантує, що він не втече або не вкусить когось іще.

Велика помилка — коли в гніві собаку негайно вбивають (найчастіше так чинять, якщо постраждала дитина). У цьому випадку щеплень не уникнути — лабораторні аналізи роблять довго, а ризикувати не можна — раптом собака був хворий на сказ.

Звичайно, якщо тварина дуже агресивна і має явні симптоми сказу — ЇЇ слід умертвити безпечним способом. Однак самим це краще не робити. Усипляння тварини, як і забір матеріалу для лабораторного дослідження — турбота ветеринарної служби.

Якщо ж пройшло 10 днів і собачка живий і здоровий, поводиться як і належить собаці — можна впевнено сказати, що вірусу у нього немає і небезпека минула. Якщо до цього розпочаті щеплення, то їх потрібно припинити.

Але не завжди все так просто. Якщо на вулиці вкусив бродячий або невідомо чий собака? Звідки нам знати, захворів він потім чи ні? Схема щеплень в таких випадках однозначно вимагає чинити за формулою:

невідома тварина = хвора на сказ = щеплення

Таким чином, якщо на вулиці цапнув собака, краще відразу з'ясувати, хто його господар (останні, до речі, в подібних ситуаціях зазвичай намагаються швиденько втекти з місця події).

Взагалі, собаки кусючі просто тому що вони собаки. Подобається це нам чи ні, але коли ми дозволяємо їм жити біля нас, то повинні з цим рахуватися. Слід тричі подумати, перш ніж заводити собаку в квартирі, де є маленька дитина. Але коли вже це зроблено, треба хоча б навчити її правилам безпечного спілкування з собакою. Одне з них — ніколи не можна чіпати собаку, коли він їсть. Поширена думка — "собака дитину ніколи не вкусить" — шкідлива омана.