Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Укуси / Сказ / Ветеринарні щеплення від сказу
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Сказ у тварин. Ветеринарні щеплення від сказу.

Чи небезпечно це для моєї собаки або кішки?

Безумовно небезпечно. Теоретично сказом може захворіти будь-яка теплокровна істота, а собаки і кішки відносяться до біологічних видів з числа найбільш сприйнятливих до вірусу сказу.

Природний резервуар вірусу сказу — дикі тварини. Захворювання передається домашнім тваринам лише епізодично. Тому ризик для собачки в центрі великого міста значно нижчий, ніж в селі. Але все ж він є. Особливо якщо врахувати цілковитий безлад з щепленнями.

Мало хто знає, що 100-150 тому небезпечніше всього було жити в індустріальних мегаполісах (у плані потенційної можливості піддатися нападу скаженої собаки). Неймовірна чисельність бродячих собак у великих містах призвела до появи і процвітання самостійних "міських" вогнищ циркуляції вірусу сказу. Сьогодні в наявності ознаки того, що ми йдемо до тієї ж ситуації.

Кожен власник собаки знає, як несподівано розпалюються собачі розбірки на прогулянках. Численні укуси зазвичай отримують обидва учасники бійки. Одна з собак перед цим могла з господарями побувати на дачі або в селі.

Якщо собака живе у дворі приватного будинку та її відпускають з прив'язі на ніч, то її контакти з іншими тваринами взагалі неможливо контролювати. Адже джерелом зараження може бути не тільки хворий собака, а, наприклад, куниця, ласка або їжак.

У сільській місцевості часті контакти з дикими тваринами. Буває, скажена лисиця, що забігла в село, встигає покусати добрий десяток собак. А вже скільки вони потім покусають…

Кішки ж взагалі гуляють самі по собі і що з ними відбувається під час обходу підконтрольної їм території — ніхто не знає.

Найнадійніший спосіб захистити свою собаку або кішку — щорічні ветеринарні щеплення від сказу. Але робити щеплення треба своєчасно, а не після того як собака був покусаний. Роблять щеплення ветеринари.

Багато хто вважає, що щеплення варто робити лише елітним тваринам, а звичайним дворнягам і кішкам-мишоловам вони ні до чого, тільки зайві витрати. Це велика помилка — саме такі "Барсики" найчастіше і підхоплюють сказ. А вже тоді замість "Барсика" щеплення часто доводиться отримувати господарям.

Деякі ветеринари не схвалюють практику поголовної вакцинації тварин. Така думка грунтується на тому, що графік щеплень цуценят від сказу погано узгоджений з щепленнями від інших специфічних для собак інфекційних хвороб і тим самим перевантажує їх імунну систему. Особливо це характерно для собак "кишенькових" порід.

Безумовно, будь-яке щеплення пов'язане з певним ризиком реакцій та ускладнень. Але до людей це відноситься не в меншій мірі, ніж до тварин. Виходить — якщо ми не хочемо піддавати ризику свого собаку, то в якійсь мірі ми беремо цей ризик на себе.

Якщо собака вкусив собаку (кішку)…

Перша допомога:

 • вистригти, а ще краще виголити шерсть навколо ран.
 • Промити рани теплою мильною водою. Глибокі рани зручно промивати медичним шприцем великого об'єму (не менше 20 мл) не одягаючи голку. Важкодоступні раньові кишені можна промити, якщо на шприц замість голки одягнути шматок пластикової трубки, вирізаний з медичної крапельниці.
 • Добре б після цього промити (іншим шприцем) розчином антисептика — наприклад, хлогексидіна біглюконата, декаметоксина або фурациліна.
 • Якщо відновилася кровотеча — до рани на 2-3 хвилини притиснути серветку, рясно змочену перекисом водню.
 • Краї рани обробити 5% спиртовою настоянкою йоду, 70% спиртом або зеленкою, якщо таких немає — підійде горілка.
 • Все це треба робити в медичних рукавичках, а ще краще — якщо це зробить ветеринар.

Далі:

 • Не відкладаючи, зверніться до ветеринара — після укусів у собак часто утворюються гнійники і флегмони.
 • Якщо щеплень не робили — негайно зробіть щеплення.
 • Бажано мати телефон господаря собаки, що вкусив і періодично цікавитися її здоров'ям протягом 10 днів. Якщо дізнаєтесь, що вона захворіла або загинула — знову зверніться до ветеринара.
 • Уважно стежте за поведінкою тварини протягом 6 місяців (така максимальна тривалість інкубаційного періоду сказу у тварин, але зазвичай — від 10 днів до 2 місяців). Якщо з'явиться хоч що-небудь схоже на симптоми сказу — знову ж негайно до ветеринара. І треба бути обережним — вірус з'являється в слині тварини за 7-10 днів до появи симптомів сказу.
 • Якщо поставлений діагноз сказ — тварина приречена і її треба приспати. Самі ж негайно зверніться до травмпункту. Якщо міг бути контакт зі слиною хворої тварини — слід отримати курс щеплень.

Собаку (кішку або інше домашнє тварина), укушену скаженоютвариною, найбезпечніше відразу приспати.

Якщо Ви не хочете цього робити, треба:

 • тримати тварину зачиненою на протязі 6 місяців
 • зробити йому ветеринарне щеплення від сказу
 • не випускати тварину раніше ніж через місяць після закінчення щеплень
 • самому отримати профілактичний курс щеплень (а як же, Ви й самі дуже ризикуєте захворіти при випадковому контакті із зараженою слиною тварини)

Як зробити собаці (або іншій тварині) щеплення від сказу?

Щеплення від сказу роблять собакам, кішкам, коням, вівцям, козам, тхорам, норкам, песцям. Щеплення роблять ветеринари. Ревакцинації (повторні щеплення) згідно з вітчизняним ветеринарним законодавством слід проводити щорічно.

Щеплення від сказу цуценятам роблять з 3-х місячного віку.

Деякі ветеринари з цього приводу мають іншу думку — щеплення від сказу треба робити значно пізніше або навіть взагалі не робити. На тій підставі, що ці щеплення шкідливі для здоров'я цуценят і неузгоджені з планом інших щеплень від специфічних для собак інфекцій.

Нижче наводиться інструкція із застосування однієї з ветеринарних вакцин проти сказу голландського виробництва:

Вакцина проти сказу для тварин

Склад і форма випуску. Вакцина випускається в коробках, що містять 10 флаконів вакцини по 1 дозі і 10 флаконів вакцини по 10 доз.

Кожен флакон (1 доза) містить: культуру вірусу сказу з штаму Paster/RIV з активністю не менше 2 МЕ.

Фармакологічна дія. Вакцина є профілактичним засобом активної імунізації здорових тварин проти сказу. У собак і кішок ця вакцина створює імунітет строком до 3 років, у лисиць, норок та тхорів до 12 місяців.

Показання до застосування. Інактивована вакцина проти сказу собак, котів, ВРХ, овець, кіз, тхорів, норок, лисиць і коней.

Дози і спосіб застосування. Вакциною прищеплюють лише клінічно здорових тварин, починаючи з 8-9 тижневого віку. Дозування: 1мл підшкірно або внутрішньом'язово згідно зі схемою:

Собаки, кішки ВРХ, коні Тхори, норки, лисиці
Перша вакцинація з 3-х місячного віку * з 6 місяців * з 3-х місячного віку *
Ревакцинація кожні 3 роки ** 2 роки ** 1 рік **
Спосіб введення в/м або п/к в/м п/к

* якщо тварина через епізоотичну ситуацію (тобто поширеность хвороби серед тварин в даній місцевості) щеплена раніше зазначеного віку, то вона має бути вакцинована повторно, коли досягає 3 місяців (собаки, кішки, тхори, норки і лисиці), 6 місяців (ВРХ і коні).

** в разі, якщо місцеве законодавство країни споживання, вимагає щорічні вакцинації проти сказу, а також залежно від епізоотичної ситуації, можна проводити вакцинації тварин щороку. Імунітет наростає на 21 день.

Для овець, кіз, норок, тхорів і лисиць щеплення забезпечує захист як мінімум 1 рік.

Рекомендується проводити ревакцинацію кішок і собак 1 дозою вакцини кожні 2-3 роки.

Побічні дії. Реакція гіперчутливості після застосування вакцини трапляється рідко, проте, як і у випадку застосування будь-якої іншої вакцини, іноді має місце. У цьому випадку показане підшкірне застосування адреналіну.

Протипоказання. Вакциною прищеплюють лише здорових собак. Інших протипоказань до її застосування немає.

Особливі вказівки. Перед вживанням флакон з вакциною рекомендується струснути. При порушенні цілісності флаконів або по закінченню зазначеного терміну придатності невикористана вакцина підлягає знезараженню шляхом кип'ятіння протягом 5-10 хвилин.

Умови зберігання. Вакцину зберігають і транспортують в сухому темному місці при температурі від 2° до 8°С. Не заморожувати! Термін придатності 2 роки з дня виготовлення.