Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Укуси / Сказ / Симптоми сказу у тварин
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Ознаки та симптоми сказу у собак і кішок.

O pessimum periculum, quod opertum latet(лат.)
найсташніша прихована небезпека

Інкубаційний, або прихований період сказу у собак і кішок може мати тривалість від 14 днів до 6 місяців, в окремих випадках навіть до 1 року. Але частіше — 6-12 тижнів.

У цей період відбувається розмноження і поширення вірусу в організмі. Зовні це ніяк не проявляється. Вірус від місця укусу поширюється по оболонках нервових волокон до центральної нервової системи, а звідти знову ж по нервах — до периферичних органів, у тому числі до слинних залоз.

З появою вірусу в слині тварина стає заразною, хоча зовнішні ознаки сказу можуть з'явитися лише через 7-10 днів. Ці самі 7-10 днів найбільш небезпечні — загрози зараження ще не видно, але вона вже є.

Виділяють три форми сказу у собак і кішок:

  • буйна (агресивна)
  • тиха (паралітична)
  • атипова
Агресивна форма сказу у кішкиАгресивна форма сказу у кішки

Буйна, чи агресивна форма — у початковій стадії, що триває 1-4 дні, виявляється змінами поведінки тварини. Вона стає млявою, апатичною, не виконує команд, ховається від людей, погано їсть. Часто — навпаки, буває надмірно ласкавою, постійно треться об ноги господаря (така поведінка особливо характерна для кішок). Вже в цій стадії спостерігається рясне слиновиділення.

У наступні 2-3 дні собака стає збудженою, гризе неїстівні предмети, намагається втекти. З'являється агресивність. Собака може нападати на людей і на інших тварин, може навіть вкусити свого господаря. Через параліч м'язів глотки і гортані собака не може пити води, нижня щелепа відвисає, язик вивалюється. Лай собаки стає уривчастим і хрипким. З рота витікає густа і часто піниста слина. Кішки ж на цій стадії хвороби можуть бути надмірно полохливими і намагаються сховатися в затишних місцях, де і гинуть.

Пізня стадія сказу у собакиПізня стадія сказу у собаки

У фінальній стадії, що триває 2-4 дні, переважають паралічі. Спочатку уражаються задні кінцівки, потім тулуб і нарешті, передні кінцівки.

До кінця хвороби спостерігається крайнє виснаження. Загибель тварини настає зазвичай через 6-11 днів після появи перших ознак сказу.

Тиха, або паралітична форма. Для неї характерна відсутність збудження і агресивності. Після початкових явищ млявості і апатії швидко розвиваються паралічі і за 2-4 дні тварина гине.

Атипова форма в останні роки спостерігається все частіше. Ця форма відрізняється великою тривалістю (від 2 тижнів до 3 місяців) і відсутністю або слабкою виразністю звичайних симптомів. Проявляється ознаками ураження травної системи (блювота, кривавий пронос) і нервової системи (різної вираженості і локалізації паралічі на тлі загальної депресії).