Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Хвороби жовчних шляхів / Жовчний міхур
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Жовчний міхур

Де знаходиться жовчний міхур?

де знаходиться жовчний міхур

Жовчний міхур — порожнисте мешковидне утворення грушоподібної форми, розташоване в черевній порожнині у правому підребер'ї під нижньою поверхнею печінки.

Жовчний міхур має довжину 8-14 см, ширину 3-5 см, об'єм 40-70 мл. Стінка жовчного міхура досить тонка, до 2 мм, проте вона забезпечена м'язовим шаром, здатним при необхідності скорочувати його обсяг. Зсередини жовчний міхур вистелений одношаровим циліндричним епітелієм, клітини якого покриті усмоктувальними ворсинками.

На виході з жовчного міхура розташований сфінктер Люткенса — м'язове потовщення, що має приблизно те ​​ж призначення, що і водопровідний кран: перекривати при необхідності проток.

Здоровий жовчний міхур не прощупується через черевну стінку. Це вдається лише при його значному збільшенні, і тільки на вдиху, промацування при цьому нерідко супроводжується хворобливістю (симптом Мерфі).

Місце і роль жовчного міхура в жовчовивідній системі

Будова жовчовивідної сістеми

Жовчний міхур призначений ддя накопичення, зберігання, концентрації і викиду жовчі в міру потреби в ній процесу травлення.

Як відомо, печінка виділяє на добу до 1 л жовчі, причому процес її виділення досить рівномірний. Прийом же їжі та її переварювання зовсім не відрізняються рівномірністю, і для суміщення за часом обох процесів якраз необхідний жовчний міхур як резервуар для жовчі.

Жовчний міхур має здатність концентрувати прийняту жовч і знижувати її обсяг в 10-20 разів. Таким чином, 70 мл одномоментно викинутої міхурової жовчі еквівалентні як мінімум 700 мл печінкової, виробленої печінкою за 15-20 годин.

Для виконання свого завдання жовчний міхур приєднаний до "магістральної труби" відповідним чином — збоку. Щоб забезпечити струм жовчі у двох протилежних напрямках: в міхур і з міхура, жовчовивідна система на виході забезпечена ще одним "краном" — сфінктером Одді.

накопичення жовчі в жовчному міхурі зберігання і концентрація жовчі в жовчному міхурі викид жовчі з жовчного міхура

Обидва "крани" — пузирний сфінктер Люткенса і сфінктер Одді на виході, а також і м'язовий тонус стінки міхура працюють співдружньо під управлінням вегетативної нервової системи. Щоправда, цей механізм часто дає збої: з різних причин крани начитають відкриватися і закриватися врізнобій, що є сутністю широко поширеного захворювання — дискінезії жовчовивідних шляхів.

Чи потрібен людині жовчний міхур?

Це питання займає думки кожного, кому належить нерадісна перспектива розлучитися зі своїм жовчним міхуром. На виду у засобах масової інформації переважно дві діаметрально протилежні точки зору:

 • "Жовчний міхур сучасній людині не потрібен взагалі". Прихильники такої думки (як правило, з числа хірургів) запевняють, що жовчний міхур був вкрай необхідний людині лише в часи її первісного існування, коли здатність з’їсти за один раз якнайбільше була умовою самого виживання. Жовчний міхур дозволяв запасати жовч про запас, і вона була дуже впригоді в ті нечасті вечори, коли вдавалося добре поїсти після вдалого полювання. При сучасному ж способі життя і регулярному харчуванні запас жовчі зовсім не актуальний, як і запас жиру.
 • "Жовчний міхур настільки важливий для травлення, що слід зберігати його до останньої можливості". Відповідно до позиції, яку переважно відстоюють прихильники нетрадиційної медицини, відсутність жовчного міхура призводить до безперервного витоку жовчі в кишечник, що може призвести не тільки до серйозного розладу травлення, а й до пошкодження стінок кишечника.

дивіться також: Видалення жовчного міхура, або холецистектомія

жовчні шляхи після видалення жовчного міхура

Але це крайні точки зору. Істина ж, як зазвичай буває, знаходиться посередині. Жовчний міхур, безумовно, є потрібним і корисним органом, оскільки режим харчування більшості людей в силу різних причин далекий від ідеалу, рекомендованого дієтологами. Але лише за умови, що жовчний міхур ЗДОРОВИЙ (або, по меншій мірі, не дуже хворий) і здатний більш-менш повноцінно виконувати свою функцію. Якщо ж жовчний міхур внаслідок запальних і дистрофічних змін втратив здатність до накопичення і викиду жовчі, якщо він заповнений камінням, а тим більше, гноєм — такий жовчний міхур не тільки непотрібний, але й несе постійну загрозу небезпечних ускладнень.

Відсутність жовчного міхура не є непоправною втратою для організму, хоча і вимагає певних коректив у способі життя і харчування. Уявлення, що без жовчного міхура жовчі абсолютно ніде резервуватися і вона безперервно і рівномірно протягом доби виділяється в кішечник — таке подання невірне. Справа в тому, що жовчовивідні протоки, на відміну, наприклад, від водопровідних труб, здатні змінювати свій об’єм. Це дозволяє їм як накопичувати жовч, так і виділяти її в потрібний час в кишечник завдяки скороченню м'язового шару в їх стінках. Більше того, вони здатні і концентрувати жовч, хоча і не так добре, як жовчний міхур. Слід сказати, що і у здорових людей значна частина жовчі оминає жовчний міхур. Таким чином, жовчні шляхи, маючи загальний обсяг, співмірний з об'ємом жовчного міхура, частково беруть на себе його функції.

Слабка ланка в жовчовидільній системі

слабка ланка в жовчовивідній системі

Жовчовидільна система, частиною якої є і жовчний міхур, у здорової людини функціонує бездоганно.

І все ж у її конструкції закладений великий недолік, який при певному збігу обставин призводить до негативних наслідків. Справа в тому, що загальний жовчний протік має єдиний вихід у дванадцятипалу кишку — сфінктер Одді, і він є найвужчим місцем всієї жовчної системи. До того ж, кінцевий відділ загальної жовчної протоки зазвичай проходить через товщу підшлункової залози. Ця обставина робить процес жовчовиділення досить уразливим до різного роду хворобливих процесів як у самій жовчній протоці, так і в сусідніх органах — дванадцятипалій кишці і в підшлунковій залозі. Вклинений жовчний камінь, м'язовий спазм, рубцеве звуження, запальний набряк як самої протоки, так і тканини підшлункової залози або стінки дванадцятипалої кишки, пухлина навіть невеликого розміру здатні призвести до повного припинення жовчовиділення і до механічної жовтяниці.

Крім того, загальна жовчна протока і протока підшлункової залози (вірсунгова протока) мають один, загальний на двох, вихід в кишечник (сфінктер Одді). І якщо жовчна протока має в кінцевому відділі власний запірний пристрій сфінктер, то вірсунгова протока часто або не має її зовсім, або її сфінктер занадто слабкий.

При такому положенні підшлункова залоза знаходиться в повній залежності від неблагополуччя в жовчовивідній системі. Будь-яке порушення прохідності кінцевого відділу жовчовивідної системи — спазм сфінктера Одді, застряглий камінь, рубцеве звуження — неминуче порушують діяльність підшлункової залози, приводячи тим самим до розвитку в ній запальних і дистрофічних змін.

Але навіть і без таких порушень підшлункова залоза досить чутлива до інфекційних і запальних процесів в жовчовидільній системі.

дивіться також: Відключений жовчний міхур

Турбує жовчний міхур: симптоми

Хвороби жовчного міхура не мають специфічних симптомів, властивих тільки їм. Будь-який з них може мати місце при інших захворюваннях як органів черевної порожнини, так за її межами: хвороби шлунка, кишечника, підшлункової залози, печінки, судин черевної порожнини, хвороби нирок і сечовивідних шляхів, гінекологічні хвороби, хвороби діафрагми, стравоходу, легенів, серця та ін.

Симптоми, які дозволяють запідозрити проблему з жовчним міхуром:

 • Болі відчуваються в правому підребер'ї або мають невизначену локалізацію у верхній частині живота. Болі можуть мати тягнучий або ниючий характер при хронічному холециститі, або ж різкий нападоподібний при жовчокам’яній хворобі (жовчна, або печінкова колька). Камені в жовчному міхурі можуть тривалий час не турбувати.
 • Відбиті болі нерідко поширюються на праве напліччя і плече, а також на лопаткову область.
 • Печія, металевий присмак у роті, втрата апетиту, нудота, іноді блювота
 • Схильність до запорів або проносів
 • Жовтяниця є ознакою перешкоди для відтоку жовчі
 • Підвищена температура свідчить про гострий запальний процес або про загострення хронічного
 • Болючість при обмацуванні передньої черевної стінки в правому підребер'ї говорить про виражене запалення в жовчному міхурі

Неможливо поставити достовірний діагноз, покладаючись лише на описані симптоми, але вони дають привід до більш глибокого і всебічного обстеження із залученням інструментальних методів.

Обстеження жовчного міхура

 • камінь у жовчному міхурі на УЗД З чого почати обстеження? Звичайно ж, з УЗД. Ультразвукове дослідження — "золотий стандарт" при патології жовчного міхура. Цей метод надзвичайно інформативний при більшості його захворювань і залучення інших вартісних досліджень жовчного міхура, як правило, не потрібно. УЗД дозволяє виявити навіть дуже дрібні жовчні камені (від 1-2 мм) в міхурі, ознаки запальних і дегенеративних змін його стінок, оцінити його функціональні можливості. Крім того, на УЗД досить добре видно і жовчні протоки, за винятком кінцевого відділу загальної жовчної протоки.
 • Застосування комп'ютерної томографії, магнітно-резонансної томографії, гепатобіліарної сцинтиграфії та ін виправдане лише в окремих неясних випадках як доповнення до УЗД, але не в якості альтернативи йому. Ці методи в цілому поступаються УЗД за своїми можливостями, перевершуючи його в окремих ньансах.
 • Рентгеноконтрастне дослідження в наш час втратило колись провідне значення, оскільки значно поступається УЗД за інформативністю.
 • Дуоденальне зондування зараз не має широких показань, але в разі необхідності воно надає цінну інформацію про функції жовчовивідної системи і про порушення складу жовчі і панкреатичного соку.
 • Лабораторні методи не мають істотного значення в обстеженні жовчного міхура. При наявності жовтяниці для уточнення її причини корисно дослідження лужної фосфатази, білірубіну, амінотрансфераз, уробіліногена сечі.

Хвороби жовчного міхура

Відомо не так вже й багато хвороб жовчного міхура, проте деякі з них — хронічний холецистит, жовчокам'яна хвороба — зустрічаються надзвичайно широко. Те чи інше захворювання жовчного міхура має приблизно кожна третя доросла людина.

Найбільш поширені:

Менш поширені:

 • Вроджені вади розвитку: недорозвинення або навіть відсутність жовчного міхура, його подвоєння, аномальне розташування (внутрішньопечінковий, відвисаючий), зарощення входу в міхур, дивертикул (кишеня) жовчного міхура, внутрішньопухирні перетяжки та ін.
 • Паразитарні захворювання: лямбліоз (буває переважно у дітей), опісторхоз, фасціольоз та ін.
 • Пухлини і пухлиноподібні захворювання (поліпи, папіломи та ін.)
 • Туберкульоз жовчного міхура