Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Хвороби жовчних шляхів / Дієта після видалення жовчного міхура
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Дієта після видалення жовчного міхура

А чи потрібна дієта?

Замість розмови про конкретні продукти і страви, нібито корисні або шкідливі після видалення жовчного міхура, давайте спробуємо знайти відповідь на принципове питання: "Яка мета такої дієти, а головне — чи потрібна вона взагалі?"

Таке питання доречне. Ми позбулися хворого жовчного міхура, що був заповнений камінням і служив джерелом хронічного запалення та інфекції, отже, наше здоров'я має стати кращим, ніж було раніше. Інакше навіщо було робити операцію? Чому ж після видалення жовчного міхура слід дотримуватися дієти, якої ми не дотримувалися до цього?

дивіться також: Видалення жовчного міхура, або холецистектомія

Що ми втратили, видаливши жовчний міхур?

Як відомо, жовчний міхур — це резервуар для тимчасового зберігання і концентрації жовчі. Накопичена жовч викидається в кишечник у міру необхідності в ній.

Жовчний міхур зберігає жовч, але не бере участі у її виробленні.

Жовч виробляється печінкою. Головне призначення жовчі:

 • жовчні кислоти, містяться в її складі, беруть участь у перетравлюванні жирів
 • виділення з організму холестерину і знешкоджених печінкою токсичних речовин

Якщо печінка здорова, то її жовчовидільна функція після видалення жовчного міхура анітрохи не страждає. До того ж, жовч — не єдиний і далеко не головний компонент в травному процесі. Крім неї, у травленні беруть участь шлунковий і кишковий сік, а також сік підшлункової залози.

Проблема тільки одна — жовч тепер не накопичується про запас. Людина зі здоровим жовчним міхуром може без проблем з’їсти пару кілограмів жирного м'яса. Живіт трохи спучиться, але в цілому травна система з таким навантаженням впорається. Таке можливо завдяки солідному запасу жовчі. У невеликому за обсягом міхурі (40-70 мл) припасена і сконцентрована жовч, вироблена печінкою за 1-1,5 діб з початковим обсягом до 1-1,5 літрів.

дивіться також: Чи потрібен людині жовчний міхур?

Відсутність жовчного міхура, на жаль, позбавляє нас такої можливості. Ми не можемо без неприємних наслідків за один раз споживати багато їжі, але можемо ту ж кількість з’їсти за кілька разів протягом дня. Вимога ж до якісного складу раціону тільки одна — він повинен відповідати нашим реальним фізіологічним потребам.

Спочатку жовчі дійсно ніде накопичуватися, але з часом організм вирішує цю проблему. Протягом 3-4 місяців після операції жовчні протоки дещо розширюються і навіть набувають деяку здатність концентрувати жовч. При необхідності завдяки скороченню м'язового шару вони можуть звужуватися і виділяти жовч в кишечник.

Це не повноцінна, але прийнятна заміна жовчному міхурові.

Прийнятна, тому що під час звичайного обіду або вечері витрачається тільки невелика частина жовчі, що зберігається в жовчному міхурі.

Тому, після видалення жовчного міхура важливо не впадати в крайності.

Немає жовчного міхура — немає проблеми?

Оптимістичний тон попереднього розділу зовсім не означає, що харчування після видалення жовчного міхура слід вести за принципом: "немає жовчного міхура — немає проблеми". Не слід думати, що тепер можна, як і колись, їсти все, що нам подобається, і скільки нам подобається.

Справа в тому, що нездорове і безладне харчування, яке вже призвело до операції, неодмінно продовжить свою згубну роботу і за відсутністі жовчного міхура. Це і розвиток запальних явищ в жовчних протоках (холангіт), і хронічний панкреатит, і повторне формування каменів. Останнє загрожує повторними операціями, причому більш складними і дорогими, ніж холецистектомія.

juxtra-informer

Juxtra-пігулка здивована:

Як, хіба жовчні камені можуть з'явитися знову? Адже жовчного міхура вже немає!

Відповідь:

Де є жовч, там можуть з'явитися і жовчні камені: у позапечінкових жовчних протоках, а іноді й у внутрішньопечінкових. Все залежить від властивостей жовчі, а її властивості, в свою чергу, пов'язані переважно з харчуванням. Якщо жовч має літогенний склад, тобто склад, котрий сприяє відкладенню каменів (високий вміст холестерину і недостатній вміст жовчних кислот і фосфоліпідів) — з високою ймовірністю камені можуть з'явитися знову.

дивіться також: Склад жовчних каменів і причини їх появи

Інша крайність: протерті супчики

Широко поширені рекомендації дотримуватися після видалення жовчного міхура дієти №5 та інших подібних дієт абсолютно недоречні.

Дієта №5, розроблена радянським дієтологом М. Певзнером, покликана в першу чергу забезпечити щадні умови при захворюваннях печінки (гепатити, гепатози, цирози), оскільки при таких захворюваннях різко знижена її детоксикаційна і жовчовидільна здатність. Звичайно ж, при таких хворобах навіть незначне перевищення харчового навантаження над зниженими можливостями печінки негайно спровокує загострення. Ця обставина змушує різко обмежити кількість м'яса і риби в раціоні, а також повністю виключити тваринні жири і незнежирені молочні продукти.

Інша деклароване призначення дієти №5 — захворювання жовчовивідної системи — перебуває в деякому протиріччі з першим. Оскільки при таких захворюваннях, на відміну від захворювань печінки, жовчовиділення не знижене, немає необхідності виключати з раціону жири. Нерідко стимуляція жовчовиділення буває навіть корисна, але вона не повинна бути агресивною.

Немає також необхідності піддавати їжу особливій обробці (готувати на пару і т. п.). Особливо безглузді поради харчуватися виключно протертими супчиками, пудингами, киселями і т. п. Немає потреби робити своє життя безрадісним, вживаючи їжу, не тільки несмачну, але й гидку на вигляд.

Занадто щадна дієта після видалення жовчного міхура не лише безглузда, але і здатна уповільнити адаптацію жовчовивідної системи до нових умов.

Не лікувальна дієта, а здорове харчування

Таким чином, не існує об'єктивної необхідності в створенні особливих щадних умов для жовчовиділення. Мало того, жовч повинна бути затребувана травленням, інакше створюються передумови для її застою з витікаючими наслідками — розвиток холангіту (запалення жовчних шляхів).

Все, що від нас вимагається — це пристосувати режим харчування до зменшеного обсягу збереженої жовчі. У перший час після операції необхідно харчуватися 6-7 разів на добу невеликими порціями. У міру ж збільшення запасу жовчі можна поступово переходити до 3-4 разового харчування з відповідним збільшенням порцій. Як правило, через 3-4 місяці після видалення жовчного міхура можна вести звичайний спосіб життя, не забуваючи при цьому про здорове харчування.

Що ж означає "здорове харчування"? Його принципи досить прості:

 • Енергетична цінність раціону не повинна перевищувати реальних потреб організму. Надмірне харчування, незалежно, чи обумовлено воно надмірним вживанням жирів або вуглеводів, неминуче веде до накопичення в організмі холестерину та інших жироподібних речовин. Як відомо, саме холестерин і його метаболіти несуть відповідальність за розвиток атеросклерозу та інших пов'язаних з ним захворювань. Численні спроби, що претендують на сенсацію, довести зворотне при детальному розгляді незмінно виявляються неспроможними. Крім того, надлишковий холестерин частково виводиться з організму з жовчю, що несе ризик відкладення жовчних каменів.
 • Харчування має бути різноманітним і збалансованим.
 • Для забезпечення потреби в повноцінних білках раціон повинен містити достатню кількість м'ясних, рибних і молочних продуктів.
 • Не слід нехтувати і морепродуктами в усьому їх різноманітті, оскільки вони здатні найкращим чином забезпечити організм численними мікроелементами.
 • Слід віддавати перевагу рослинним жирам перед тваринними, оскільки вони менш холестериногенні.
 • Овочі та фрукти, як відомо — незамінне джерело вітамінів. У тому, що овочі та фрукти мають бути основою раціону, переконувати зайве.
 • Клітковина, якою багаті рослинні продукти, в кишечнику практично не перетравлюється. Проте нормальне травлення без клітковини немислиме. Високим вмістом клітковини відрізняються більшість овочів і фруктів, висівки, крупи.
 • Окремо піклуватися про зміст в їжі легких вуглеводів (глюкоза, фруктоза, сахароза) не варто, їх і без того завжди достатньо. Цукор і солодощі не є необхідними продуктами для людини.
 • Здорова їжа — це свежозготована їжа, а не консервована, маринована, копчена і т. п. Втім, іноді можна побалуватися і цим, головне — знати міру.
 • Гострі продукти і приправи в розумних кількостях ніякої шкоди не принесуть.
 • Кава — чудовий тонізуючий напій, якщо їм не зловживати. Однії чашки не надто міцної кави вранці цілком достатньо, щоб мати на роботі бадьорий вигляд.
 • Не варто забувати, що крім кави є й інші смачні, а головне, безумовно корисні для здоров'я напої: зелений чай, соки.
 • Сприятливі для жовчовиділення несильногазовані сульфатні і хлоридно-сульфатні мінеральні води.
 • Алкоголь досить умовно зараховують до продуктів харчування, а вже говорити, що він може бути комусь корисний — просто смішно. Проте, якщо від пропозиції випити неможливо відмовитися — краще віддати перевагу гарному червоному вину.
 • І нарешті, особливість здорового харчування після видалення жовчного міхура — харчуватися слід часто, без великих перерв.

Чай і відвар з деяких лікарських трав володіють м'яким жовчогінною, антимікробною і навіть антихолестериновою дією: розторопша плямиста, безсмертник піщаний, артишок. Час від часу їх потрібно приймати.


Якщо через місяці після операції Ви не можете нормально харчуватися — справа тут не у відсутності жовчного міхура. Потрібно наполегливо шукати справжню причину. Такою причиною може виявитися хронічний панкреатит, хронічний гепатит, гастродуоденіт, виразкова хвороба, камені в загальному жовчному протоці, його рубцеве звуження і багато інших.