Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Хвороби жовчних шляхів / Відключений жовчний міхур
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Відключений жовчний міхур

Що таке "відключений жовчний міхур"?

Відключений жовчний міхур

Відключений жовчний міхур — так називають стан жовчного міхура, при якому жовч, що виробляється печінкою, не надходить у його порожнину і, відповідно, не виділяється з нього в кишечник.

Термін "відключений жовчний міхур" введений в ужиток рентгенологами. Рентгненконтраст (йодовмісна речовина, введена внутрішньовенно або внутрішньо) виділяється з жовчю і "забарвлює" жовчні шляхи і жовчний міхур, тобто робить їх видимими на рентренограммах. При ненадходженні жовчі в жовчний міхур з якоїсь причини останній залишається невидимим, "відключеним". Ефект відключення жовчного міхура при рентгенконтрастному дослідженні може бути викликаний не тільки патологією жовчного міхура, але і порушенням функції желчоутворення в печінці, а також і технічними похибками, через які в жовч потрапляє мало контрасту.

УЗД — дослідження здатне більш точно визначити причину відключеного жовчного міхура.

Відключення жовчного міхура частіше свідчить про остаточну втрату його функції, але трапляється і її тимчасове припинення.

Причини відключеного жовчного міхура

жовчний міхур заповнений камінням вхід в жовчний міхур перекритий каменем жовчний міхур зморщений рубцевою тканиною
 1. Жовч не надходить у жовчний міхур, оскільки їй там просто немає місця:
  • жовчний міхур повністю заповнений камінням
  • жовчний міхур зморщений і різко зменшений в об'ємі рубцевою тканиною, що вразила його стінки
  • в рідкісних випадках обсяг жовчного міхура буває зайнятий пухлиною
 2. Перекрито вхід в жовчний міхур на рівні його гирла або протоки:
  • жовчним каменем
  • рубцевою тканиною
  • перегином жовчного міхура або протоки
 3. Жовчний міхур втратив здатність змінювати свій об'єм:
  • м'язовий шар стінок міхура заміщений рубцевою тканиною
  • відкладення на стінках кристалів холестерину — т. зв. холестероз жовчного міхура, кристалів вапна — "фарфоровий" жовчний міхур
  • функціональна нездатність м'язового шару міхура до скорочення при дискінезії жовчовивідних шляхів за гіпотонічним типом

Наскільки це серйозно?

Відключений жовчний міхур — як правило, це дійсно серйозно. Це означає, що захворювання зайшло настільки далеко, що жовчний міхур перестав відповідати своєму головному призначенню і втратив здатність приймати і виділяти жовч. Зазвичай відключення жовчного міхура є результатом поширених хронічних хвороб — жовчокам’яної хвороби і хронічного холециститу. У таких випадках процес, як правило, незворотній.

Значно рідше камінь, який перекрив просвіт протоки міхура, повертається назад в міхур або мігрує далі по жовчовивідних шляхах в кишечник.

Також відключений жовчний міхур може бути проявом дискінезії жовчовивідних шляхів за гіпотонічним типом — жовчний міхур припиняє функціонувати через низький тонус його стінок.

Лікування відключеного жовчного міхура

Лікування зумовлюється виразністю патологічних змін у жовчному міхурі.

Якщо жовчний міхур являє собою мішок, заповнений каменями або безформну грудку рубцевої тканини (а так буває найчастіше) — зберігати такий "жовчний міхур" не лише безглуздо, а й небезпечно.

дивіться також: Видалення жовчного міхура, або холецистектомія

Трапляється, що жовчний міхур здатний добре функціонувати, але його гирло або протоки міхура перекриті каменем. У таких випадках іноді вдається проштовхнути камінь назад в міхур за допомогою катетера (ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія). Такий камінь згодом можливо розчинити за допомогою препаратів урсодезоксихолевої кислоти.

При гіпотонічній дискінезії скорочення стінок жовчного міхура стимулюють медикаментозними засобами: холекінетичні жовчогінні (магнезія та ін), метоклопрамід (церукал), сильногазовані сульфатні і хлоридно-сульфатні мінеральні води.