Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Хвороби жовчних шляхів / Жовчнокам′яна хвороба / Чи можна вигнати жовчні камені?
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Чи можна вивести камені з жовчного міхура без операції?

Виведення каменів з жовчного міхура через природні шляхи практикується народною медициною з давніх часів і у багатьох народів. Чимало послідовників цієї практики і в наші дні.

Безумовно, можливість позбутися каменів без допомоги хірурга дуже приваблива. І все ж, оскільки на карту поставлено здоров'я, слід уважно у всьому розібратися.

Виведення жовчних каменів в теорії

В жовчі нормального складу жовчні кислоти і фосфоліпіди упаковують холестерин в надмолекулярні структури — міцели, перешкоджаючи його крісталізаціі

На чому ж грунтуються способи вигнання жовчних каменів?

Самій процедурі зазвичай передує деякий період повного голодування. За час голодування у жовчному міхурі накопичується значна кількість концентрованої жовчі. Далі слідує прийом чималої дози сильнодіючого жовчогінного засібу. Це може бути оливкова олія з лимонним соком, магнезія, чорна редька та ін. Незвично сильне подразнення слизової оболонки дванадцятипалої кишки такими засобами служить сигналом до інтенсивного викиду жовчі. Жовчний міхур, реагуючи на панічні сигнали, конвульсивно скорочується і що є сили видавлює жовч в протоки. Густа жовч, подібно бурхливій річці, підхоплює своєю течією невеликі камені і виносить в протоки.

"Якщо це так просто, чому б і не спробувати? А раптом допоможе?" — скаже читач.

Але, як часто буває, прості речі насправді виявляються зовсім не простими.

Виведення жовчних каменів на практиці

Перекриття застряглим каменем жовчних проток загрожує серйозними ускладненнями

Насправді спроби вивести камені завжди пов'язані зі значним ризиком і подібні грі в "російську рулетку".

Отже, жовч, бурхливо виливаючись, проштовхує камені до дванадцятипалої кишки. Якщо розміри каменів відповідають ширині жовчних проток, розпочата авантюра завершується успіхом.

А ЯКЩО КАМІНЬ НЕ ПРОЛІЗЕ? Якщо він повернеться не тим боком? Якщо зачепиться гострим виступом? Якщо жовчний протік в якомусь місці виявиться аномально вузьким або навіть роздвоєним?

Наслідки такої ситуації більш ніж серйозні:

  • Розвивається важкий напад жовчної коліки.
  • Камінь перегороджує шлях для відтоку жовчі. Печінка ж продовжує її виробляти, причому спочатку навіть більше звичайного в надії проштовхнути камінь. Вся вироблена жовч закидається в кров, розвивається механічна жовтяниця.
  • Тривале "пробуксовування" печінки не проходить для неї безслідно: у ній розвиваються запальні і дистрофічні зміни.
  • Якщо ж камінь застряг в гирлі загальної жовчної протоки нижче впадання протоки підшлункової залози (а так трапляється найчастіше) — та ж доля чекає і підшлункову залозу.
juxtra-informer

Juxtra-пігулка запитує:

Але якщо це так небезпечно, чим же пояснити існування в народній медицині багатовікових традицій виведення жовчних каменів? Чи могли давні знахарі так ризикувати? Адже за невдале лікування в ті часи можна було і голови не зносити!

Відповідь:

Давайте розглянемо цю тему під дещо іншим кутом. Дослідження показують, що навіть в нашому сучасному світі серед населення різних регіонів планети жовчні камені абсолютно різні. Якщо у європейців знаходять переважно великі холестеринові камені, то, наприклад, у індійців — білірубінові. А такі камені мають інше походження, вони хоча і дуже численні, але дрібні і більш однорідні за розмірами, їх грані як би відполіровані. Шанси безперешкодно пройти через жовчні протоки у них істотно вищі.

Доречно припустити, що в давні часи також переважали білірубінові камені. А ось холестеринові камені як наслідок хронічного переїдання в тих важких життєвих умовах були настільки ж рідкісні, як і саме хронічне переїдання.

Таким чином, у свій час процедура виведення жовчних каменів була досить безпечною, але шаблонне застосування позавчорашнього досвіду в змінених умовах призводить до згубних наслідків.

Альтернативні можливості

Слід додати, що всупереч існуючим очікуванням, шанси вигнати жовчні камені дуже примарні. Навіть якщо експеримент над своїм здоров'ям (а інакше спроби вивести камені назвати не можна) обійшовся без ускладнень, наступний візит на УЗД, як правило, приносить розчарування — на жаль, (чи на щастя?) камені залишилися на місці.

Безумовно, ця стаття відображає точку зору офіційної медицини на дану проблему, і читач має право дорікнути автора за упередженість. Втім, ніхто не заважає ознайомитися і з альтернативними поглядами. Автор лише сподівається, що зумів застерегти від поспішних рішень, прийнятих на підставі односторонньої інформації протилежного характеру.

Доречне також питання: "А що ж офіційна медицина пропонує як альтернативу?"

Що ж, краще рішення, яке може запропонувати медицина на сучасному етапі свого розвитку: "Якщо камені не чіпають Вас — не чіпайте і Ви їх". Якщо ж камені турбують, а тим більше були напади печінкової коліки — необхідна операція. Сучасна хірургія, як правило, практикує видалення жовчних каменів тільки разом з жовчним міхуром.

Існує й інша можливість — дроблення каменів. Ця перспективна технологія бурхливо розвивається, але на даному етапі в значній мірі носить експериментальний характер. Дробленню піддаються не всі види каменів. Крім того, не завжди ясно, що з ними робити далі.

Ще один спосіб лікування, який подає великі надії — розчинення жовчних каменів. На жаль, поки він придатний лише для каменів холестеринового складу та для успішного застосування має цілий ряд обмежень.