Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Хвороби жовчних шляхів / Жовчнокам′яна хвороба / Розчинення жовчних каменів
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Розчинення каменів у жовчному міхурі

Способи розчинення (літолізу) жовчних каменів

Сучасна медицина володіє двома методами розчинення, або літолізу, жовчних каменів:

 • Медикаментозний — заснований на тривалому прийомі всередину препаратів жовчних кислот, переважно урсодезоксихолевої кислоти.
 • Хімічний, або контактний — заснований на введенні в жовчний міхур по черезшкірному катетеру речовин — розчинники холестерину.

Численні народні засоби, яким приписують здатність розчиняти жовчні камені (лимонний і морквяний сік, оливкова олія, настої і відвари лікарських трав тощо), в цій статті не розглядаються зважаючи на їх неефективність. Тим не менш, деякі лікарські рослини доцільно використовувати в якості допоміжних засобів, наприклад, артишок, безсмертник піщаний, розторопша плямиста.

Медикаментозне розчинення жовчних каменів препаратами урсодезоксихолевої і хенодезоксихолевої кислот

Для медикаментозного розчинення жовчних каменів використовують урсодезоксихолеву (урсофальк, урсосан, урсохол, урсолізін)хенодезоксихолеву кислоту (хенофальк, хенохол, хеносан, хенодіол). Урсодезоксихолева і хенодезоксихолева кислоти належать до численних жовчних кислот, природних компонентів жовчі людини і тварин. Урсодезоксихолева кислота серед всіх жовчних кислот є найбільш безпечною для застосування. Хенодезоксихолева кислота за своїми властивостями близька до урсодезоксихолевої. Звичайно ж, для лікувальних цілей урсодезоксихолеву і хенодезоксихолеву кислоти отримують синтетичним шляхом.

Для успішного розчинення каменів урсодезоксихолевою кислотою необхідні наступні умови:

 • камені холестеринового складу (камені холестеринового складу відрізняються від інших тим, що вони невидимі на звичайних рентгенограмах)
 • розмір каменів не більше 1,5-2 см
 • камені заповнюють не більше половини об'єму жовчного міхура
 • повністю збережена функція жовчного міхура
 • повна прохідність жовчовивідних шляхів
 • відсутність виражених запальних явищ у жовчному міхурі та жовчних протоках, хронічних декомпенсованих захворювань печінки
 • відсутність значної повноти

У підсумку, якщо взяти до уваги настільки численні обмеження, цим методом можуть скористатися не більше 15% хворих.

Тривалість прийому УДК — від 6 місяців до двох років.

Камені крупніше 2 см піддаються розчиненню після їх дроблення (літотрипсії) ультразвуком або іншим способом на більш дрібні фрагменти.

Як допоміжний засіб при медикаментозному розчиненні каменів доцільно використовувати лецитин, роль якого у підтримці колоїдної стійкості жовчі не менш важлива, ніж роль жовчних кислот.

juxtra-informer

Juxtra-пігулка налаштована песимістично:

Не варто покладати великих надій на урсодезоксихолеву кістоту. Досить часто камені з'являються знову вже через 1-2 роки. Всі хірурги так кажуть.

Відповідь:

Дійсно, хірурги ставляться до перспективи розчинення каменів з особливим скепсисом. Природно, адже вони бачать тільки невдалі випадки. А невдача неминуча, якщо не зробити ніяких висновків і продовжувати наповнювати свій організм холестерином. Цей препарат здатний лише в певних межах виправити наші помилки в харчуванні.

Механізм розчинення жовчних каменів урсодезоксихолевою кислотою

Вся проблема полягає в тому, що холестерин, будучи за своєю природою жироподібною речовиною, абсолютно не розчиняється у воді. Якщо у водному середовищі (а саме такою є жовч, що на 95% складається з води) холестерин надано самому собі, він негайно утворює мікрокристали, які, в свою чергу, прагнуть з'єднатися в більші кристали.

жовчна міцела У нормальній жовчі холестерин упакований в міцели — надмолекулярні циліндричні структури, оболонка яких складається з жовчних кислот, а в серцевині знаходяться холестерин і лецитин

Але природа вміє знаходити вихід з безвихідних ситуацій. Там, де неможливо розчинити речовину, вона створює колоїд — стійку суспензію не окремих молекул, а їх конгломератів. Так і щодо холестерину жовчі природою придуманий надзвичайно цікавий механізм — холестерин в ній знаходиться не в чистому вигляді, а в комплексі з жовчними кислотами і лецитином. Лецитин — ще один природний компонент жовчі з групи фосфоліпідів, він не розчиняється у воді, як і холестерин. З усієї тріади тільки жовчні кислоти здатні самі по собі розчинятися у воді, але спільно всі три речовини формують стійкий колоїд, що складається з т. зв. мицел.

Міцели являють собою надмолекулярні структури циліндричної форми, оболонка яких складається з жовчних кислот, серцевина заповнена холестерином, а торці закладені лецитином. Міцели є міцними і самодостатніми утвореннями, що не схильні ні до осідання, ні до подальшої конгломерації. Холестерин, укладений в міцели, повністю позбавлений можливості утворити кристали.

Досліждення американських учених Адміранда і Смоллапоказали, що для успішного формування міцел важливий не абсолютний вміст компонентів, а їх співвідношення. Так, на 1 молекулу холестерину необхідні принаймні 2 молекули лецитину і не менше 7 молекул жовчних кислот. При нестачі жовчних кислот утворюються частково т. зв. везикули (пухирці, що складаються з холестерину і лецитину, за формою схожі на мильні бульбашки, і такі ж нежиттєздатні), а частково мікрокристали холестерину.

дивіться також: Методи визначення літогенності жовчі

Таким чином, теоретично ми маємо три шляхи, щоб перешкодити кристалізації холестерину:

 1. знизити вміст холестерину
 2. підвищити вміст жовчних кислот
 3. підвищити вміст лецитину
Благоприємна пропорція компонентів жовчі призводить до блокування крісталоутворюючих властивостей холестерину і сприяє поступовому розчиненню холестеринових каменів Благоприємна пропорція компонентів жовчі призводить до блокування крісталоутворюючих властивостей холестерину і сприяє поступовому розчиненню холестеринових каменів

Практика показала, що з цих трьох шляхів найбільш дієві перші два. Урсодезоксихолева кислота в цьому відношенні є унікальною речовиною, здатною впливати одночасно за двома напрямками:

 • пригнічує синтез холестерину в печінці і знижує його вміст у жовчі
 • стимулює синтез жовчних кислот, тим самим покращуючи співвідношення жовчних кислот і холестерину

Отже, урсодезоксихолева кислота, не будучи власне розчинником холестерину, створює необхідні умови для його розчинення, впливаючи на вміст двох найважливіших компонентів жовчі — холестерину і жовчних кислот.

Доречне питання: яким же чином розчиняються камені, якщо холестерин не є розчинним? Справа в тому, що природа не терпить порожнечі і все в ній знаходиться в русі: якщо жовч не містить мікрокристалів холестерину, їх число поповнюється за рахунок відшарування з досить пухкої поверхні холестеринових каменів. Мікрокристали, в свою чергу, також частково розпадаються і своїм вмістом поповнюють неукомплектовані міцели. Ось так, молекула за молекулою, шар за шаром, холестерин каменів переміщається в кишечник.

juxtra-informer

Juxtra-пігулка запитує:

Цікаво, чи можна розраховувати на розчинення каменів за допомогою низькохолестеринової дієти, наприклад, суворої вегетаріанської?

Відповідь:

Тільки теоретично. Так, серед вегетаріанців складно знайти людину, яка страждає жовчнокам'яною хворобою. Але, по-перше, без медикаментозної стимуляції процес розчинення буде йти непередбачувано довго. Ми не можемо знизити вміст холестерину нижче певної межі, бо він є важливим метаболітом в організмі. При нестачі холестерину печінка його синтезує. А по-друге, небагато знайдеться людей, здатних настільки радикально змінити свій спосіб життя. Проте, слід в міру своїх сил дотримуватися принципів здорового харчування. Правильне харчування є важливою умовою для успішного розчинення каменів і профілактики їх появи надалі.

Хімічне, або контактне розчинення жовчних каменів

Методика контактного розчинення жовчних каменів розроблена недавно і поки є експериментальною. Як і медикаментозне, контактне розчинення обмежене у своєму застосуванні низкою умов:

 • камені тільки холестеринового складу
 • повністю збережена функція жовчного міхура
 • збережена прохідність жовчних шляхів
 • відсутність запальних змін у жовчному міхурі.
Хімічне розчинення каменів в жовчному міхурі Хімічне розчинення каменів у жовчному міхурі проводиться шляхом введення через катетер в жовчний міхур сильнодіючого розчинника холестерину — метил-терт-бутилового ефіру

Хімічне розчинення здійснюється шляхом введення через катетер безпосередньо в жовчний міхур сильнодіючого розчинника холестерину. Катетер вводиться пункційним способом, тобто через прокол шкіри над жовчним міхуром під контролем ультразвукової або рентгенотомографічної апаратури. Потім за допомогою шприца невеликими порціями до каменів підводять розчинник, періодично відсисаючи його разом з розчиненим холестерином. Тривалість процедури — 4-16 годин.

Як розчинник використовують метил-терт-бутиловий ефір (МТБЕ), ​​який здатний повністю розчинити камені холестерину протягом декількох годин.

Цікаво, що метил-терт-бутиловий ефір при попаданні на слизову оболонку кишечника викликає її хімічне пошкодження, але абсолютно нешкідливий для слизової оболонки жовчного міхура.

На жаль, недостатня вивченість віддалених результатів поки не дозволяє впровадити цей перспективний метод в широку практику. Нерідко після процедури розчинення в жовчному міхурі залишається "холестеринове сміття" — дрібні нерозчинені залишки каменів, які в подальшому можуть ініціювати повторне формування каменів. У таких випадках лікування доповнюють тривалим прийомом препаратів урсодезоксихолевої кислоти. До недоліків методу слід віднести і складність маніпуляцій, але його з успіхом можливо компенсувати доброю підготовкою фахівців.

Розробляється також методика введення розчинника в жовчний міхур за допомогою ендоскопічної апаратури.