Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Хвороби жовчних шляхів / Холецистит / Хронічний холецистит: симптоми
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Хронічний холецистит: симптоми, причини, діагностика

Марія Семенівна, 46 років: "У всіх моїх знайомих є хронічний холецистит. Напевно, його знаходять у кожного, хто пішов на УЗД. Я на свої болячки не звертаю уваги. Їм, що хочу і скільки хочу. Ну, буває, тягне в боці, так полежу годинку і все проходить…"

Така звичайна точка зору на хронічний холецистит.

"Не сильно болить, значить нічого страшного немає…"

"Треба б, звичайно, полікувати, та руки не доходять…"

"Поки живеться, треба жити, а притисне — ляжу на операцію…"

У суспільстві сформувалося абсолютно хибне уявлення про жовчний міхур як про не надто потрібний і навіть зайвий орган, з яким можна розпрощатися без жалю. Перефразовуючи відомий вислів не менш відомого вождя: "Немає міхура — немає проблеми". Насправді саме тоді-то і з'являються проблеми… Як-небудь напишу статтю на цю тему.

Загальні відомості про хронічний холецистит

Хронічний холецистит, або тривало існуюче запалення жовчного міхура, є одним з найпоширеніших захворювань. У країнах СНД цією недугою страждають 20-25% населення. Приблизно той же рівень захворюваності у країнах Західної Європи, в США і в Латинській Америці, нижче — в Африці і в Індії (6-10%). Найменше на хронічний холецистит хворіють в Китаї, Японії та інших країнах Південно-Східної Азії (3-4%). Ймовірно, цьому сприяють своєрідні традиції харчування.

juxtra-informer

Juxtra-пігулка зазначає:

Та вже ж, на пісному рисі та личинках коників-стрибунців холецистит не наживеш… А ось дистрофію — запросто.Жінки хворіють у 5-6 разів частіше за чоловіків. Хворіють на хронічний холецистит переважно люди старше 45 років, хоча навіть у дітей він не є винятковою рідкістю.

Хронічний холецистит частіше розвивається поволі, рідше як результат гострого холециститу. Повторний гострий холецистит як правило, веде до хронічного.

При наявності каменів у жовчному міхурі говорять про хронічний калькульозний холецистит, при їх відсутності — про бескам’яний холецистит. Втім, невиявлення каменів на УЗД зовсім не гарантує, що їх немає: "молоді" холестеринові камені до пори до часу мають низьку ехогенну щільність і невидимі для ультразвукових хвиль.

Що відбувається з жовчним міхуром?

Початкові зміни зачіпають колоїдний стан жовчі: відбувається зниження її колоїдної стійкості, утворюються мікрокристали холестерину. У пристінковому шарі знижується плинність жовчі, її консистенція стає замазкоподібною. Надалі патологічний процес залучає стінки жовчного міхура. Слизова оболонка атрофується. М'язовий шар потовщується або, навпаки, стоншується, але в обох випадках заміщується сполучною тканиною і втрачає здатність до рефлекторних скорочень. У задавнених випадках залучаються і сусідні з міхурем тканини.

Прі тривало існуючому хронічному холециститі відбувається ущільнення і зморщування стінок жовчного міхура, втрачається його здатність до накопичення, концентрації і викиду желчі, посилюється каменеутворення При тривало існуючому хронічному холециститі відбувається ущільнення і зморщування стінок жовчного міхура, втрачається його здатність до накопичення, концентрації і викиду жовчі, посилюється каменеутворення.

Так звана "дискінезія жовчовивідних шляхів", або розлад рефлекторної регуляції складного пропускного механізму жовчних шляхів, на ділі нерідко виявляється першим проявом хронічного холециститу.

Інфекція при хронічному холециститі буває, як правило, вторинною. Проникають мікроорганізми з кишечника через жовчні шляхи. Теорії про проникнення інфекції через кровоносну і лімфатичну систему бездоказові. Зазвичай виявляється кишкова паличка, стрептококи, стафілококи, ентерококи, клебсієли, рідше бувають бактероїди, клостридії.

Порочний круг: хронічний холецистит і жовчнокам'яна хвороба майже завжди супроводжують один одного, надаючи взаємно негативний вплив Порочне коло: хронічний холецистит і жовчнокам'яна хвороба майже завжди супроводжують один одного, надаючи взаємне негативний вплив.

Камені в жовчному міхурі майже завжди супроводжують хронічний холецистит (90-95%). Холецистит і жовчнокам'яна хвороба настільки дружно супроводжують один одного, що не уявляється можливим визначити, що є причиною, а що наслідком. Формується порочне коло: камені в жовчному міхурі підтримують запальні явища, а останні, в свою чергу, сприяють подальшому каменеутворенню.

Зрештою жовчний міхур перетворюється на ригідний мішок, заповнений камінням, застояною жовчю і гноєм — т. зв. "відключений жовчний міхур". Такий жовчний міхур не лише марний для травлення, але й служить джерелом численних проблем: це і постійні болі, і травні розлади, і можливість поширення інфекції на сусідні органи, і загроза розвитку серйозних ускладнень.

Причини хронічного холециститу

Провідні фактори ризику хронічного холециститу

Провідні фактори, які прийнято об'єднувати в так звану "тріаду 3F":

 • Жіноча стать: жінки хворіють на хронічний холецистит в 5-6 разів частіше за чоловіків. Вважається, що цьому сприяє високий рівень естрогенних гормонів.
 • Огрядна вага: надмірне харчування підвищує рівень холестерину в жовчі і, відповідно, ризик відкладення холестеринових каменів.
 • Часті пологи: зниження тонусу черевної стінки і внутрішньочеревного тиску у таких жінок призводять до порушення моторики жовчного міхура, що підвищує ризик розвитку холециститу. Крім того, при вагітності багаторазово підвищується рівень естрогенів, що негативно позначається на жовчовидільній функції.

Інші фактори ризику:

 • Цукровий діабет
 • Серцево-судинні захворювання
 • Прийом гормональних контрацептивів
 • Швидке схуднення
 • Нераціональне харчування з великими перервами між прийомами їжі

Симптоми хронічного холециститу

Типова локалізація відображеного болю при хронічному холециститі: права лопатка, надпліччя, плече Типова локалізація відображеного болю при хронічному холециститі: права лопатка, надпліччя, плече.
 • Тривалі ниючі і тупі болі в животі, нерідко переростають в переймоподібні, що з'являються через 1-3 години після прийому їжі. Біль зазвичай відчувається в правому підребер'ї, але може мати невизначену локалізацію. Біль часто провокується погрішностями в дієті, і насамперед смаженою і жирною їжею.
 • Відображений біль може локалізуватися в області правої лопатки і плеча.
 • Відчуття тяжкості та переповнення в животі.
 • Печія, відрижка, металевий смак в роті.
 • Нудота.
 • Здуття живота.
 • Проноси, що чергуються із запорами.
 • Температура може підвищуватися під час загострень.
 • Жовтяниця буває при закупорці загальної жовчної протоки каменем (т. зв. "механічна жовтяниця).
 • Біль різної інтенсивності при обмацуванні живота у правому підребер'ї.
 • Загальний аналіз крові виявляє незначний лейкоцитоз.
 • Біохімічний аналіз крові нерідко виявляє підвищення активності печінкової фракції лужної фосфатази. Висока лужна фосфатаза особливо характерна для порушення прохідності жовчних шляхів.
Прояви хронічного холециститу і правильна тактика лікування значною мірою залежать від стану тонусу жовчного міхура і проток. При зниженому тонусі спостерігається тривалий і тупий біль в животі, відчуття важкості і переповнення в животі, відрижка, нудота, зниження апетиту. Для спазму жовчних шляхів характерна більш інтенсивний або переймоподібний біль в животі. Втім, достовірно визначити характер порушень тонусу жовчних шляхів можливо лише за допомогою інструментальних досліджень: УЗД, гепатобіліарна сцинтиграфія. Стан атонії і спазму можуть послідовно змінювати один одного.

На симптоматику хронічного холециститу зазвичай нашаровуються прояви інших захворювань травної системи. Хронічний панкреатит, гастрит, холангіт, гепатит та ін є звичайними супутниками холециститу.

Ознаки хронічного холециститу стають більш вираженими в періоди загострень і послаблюються разом зі стиханням запальних явищ. Однак повна відсутність симптоматики буває рідко.

Загострення хронічного холециститу має ті ж симптоми, що і гострий холецистит.

Інші захворювання, схожі на хронічний холецистит

Багато інших захворювання черевної порожнини можуть мати прояви, дуже схожі з симптомами холециститу:

 • хронічний панкреатит
 • виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки
 • хронічний гепатит
 • холедохолітіаз, або перекриття загальної жовчної протоки каменем

Є також тісний взаємозв'язок між захворюваннями жовчного міхура і серця, що дозволяє говорити про т. зв. "холецістокардіальний синдром".

Діагностика хронічного холециститу

При обстеженні нерідко знаходять аномальну форму жовчного міхура: перегини, перетяжки, подвоєння, внутрішньопечінкове розташування При обстеженні нерідко знаходять аномальну форму жовчного міхура: перегини, перетяжки, подвоєння, внутрішньопечінкове розташування та ін. Подібні пороки, безсумнівно, сприяють розвитку хронічного холециститу.

Інструментальні методизаймають провідне місце в діагностиці хронічного холециститу:

 • Ультразвукове дослідження (УЗД) виявляє деформацію жовчного міхура, ущільнення його стінок, у деяких випадках їх звапніння. Як правило, виявляються камені, часто численні, що займають майже весь об’єм міхура. Інформативність УЗД при хронічному холециститі 95-97%.
 • Комп'ютерна томографія (КТ) та магнітно-резонансна томографія (МРТ) також мають високу інформативність (до 97%). Ці технології найбільш корисні для оцінки змін в оточуючих жовчний міхур тканинах і органах: запалення околопузирной клітковини, наявність спайок, запальні зміни в печінці та підшлунковій залозі.
 • Ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія (ЕРХПГ) дозволяє подивитися на процес зсередини. Фібродуоденоскоп підводять до місця виходу загальної жовчної і панкреатичної проток у дванадцятипалу кишку (т. зв. "Фатерів сосок") і вводять в нього катетер. Метод дозволяє ввести в жовчні протоки контрастну речовину для подальшої рентгенографії, виміряти тиск у протоках, виявити рубцеве звуження дуоденального соска, застряглий в ньому камінь. При необхідності діагностична процедура перетворюється в лікувальну: проводиться розсічення звуження, видалення каменя.
 • Гепатобіліарна сцинтиграфія — введені внутрішньовенно речовини, мічені радіоактивним ізотопом (радіоактивний йод або технецій), швидко виводяться печінкою в жовч. Динаміка їх руху в жовчних шляхах і міхурі реєструється радіометричною апаратурою. Отримані дані дозволяють оцінити функціональні можливості жовчного міхура. Характерні порушення при хронічному холециститі — повільне наповнення міхура жовчю, часткова або повна втрата його здатності концентрувати жовч і викидати її в кишечник.
 • Контрастна холецистографія — рентгеноконтрастні речовини при виділенні з організму через жовчні шляхи роблять їх добре видимими на рентгенограмах. Цей колись провідний метод діагностики зараз втрачає своє колишнє значення, оскільки він значно поступається за інформативністю УЗД тощо (менше 50%). До того ж введення контрастних речовин не завжди безпечне.

Лабораторні методидозволяють виявити захворювання, нерідко супутні хронічному холециститу:

 • Високий лейкоцитоз є ознакою серйозного загострення запального процесу.
 • Підвищення прямого білірубіну, амінотрансфеназ (АЛТ, АСТ), позитивна тимолова проба свідчать про хронічний гепатит.
 • Підвищена лужна фосфатаза, як уже говорилося, буває при непрохідності жовчних шляхів внаслідок їх закупорки каменем, гноєм або слизом.
 • Висока амілаза крові говорить про хронічний панкреатит.