Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Хвороби жовчних шляхів / Холецистит / Лікування хронічного холециститу
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Лікування хронічного холециститу

Хронічний холецистит не можна перемогти "одним ударом". Його лікування не вимагає дорогих медикаментів, але має бути систематичним, продуманим і своєчасним. Задавнений хронічний холецистит не надає іншого вибору, крім операції.

Харчування при хронічному холециститі

Без перебільшення можна сказати, що правильно організована дієта при хронічному холециститі вирішує все. Без ретельно дотримуваної дієти лікування будь-якими іншими засобами втрачає всякий сенс.

Про правильне харчування читайте в статті "Диета при хронічному холециститі".

Медикаментозне лікування хронічного холециститу

Медикаментозне лікування, як правило, необхідно в періоди загострення хронічного холециститу.

Спазмолітичні засоби знижують підвищений тонус жовчного міхура і жовчовивідних шляхів:

Порочне коло: спазм викликає біль, а біль посилює спазм. Комбіновані препарати Порочне коло: спазм викликає біль, а біль посилює спазм. Комбіновані препарати " спазмолітик + аналгетик " особливо ефективні завдяки їх впливу на обидва елементи порочного больового кола.
 • Препарати беладони (красавки), що містять атропін, розслаблюють гладкі м'язи стінок жовчного міхура та жовчних шляхів, знімаючи болі при їх спазмі. Негативним моментом є пригнічення секреції всіх травних залоз (підшлункової, слинних) і секреції шлункового соку.
 • Папаверин також як і атропін, надає безпосередню розслаблюючу дію на гладку мускулатуру стінок жовчного міхура і жовчовивідних шляхів. На відміну від атропіну, папаверин позбавлений пригнічуючого впливу на секрецію травних соків.
 • Платифілін, дротаверин (но-шпа, но-шпа-форте, долче, нікошпан), дицикловерин, пітофенон за хімічною будовою і механізму дії подібні папаверину, але значно перевершують останній за силою і тривалістю дії.
 • Комбіновані препарати, що містять спазмолітики і знеболюючі, найбільш ефективні:
  • дицикловерин + аналгетики: комбіспазм, сіган, триган;
  • пітофенон + аналгетики: спазган, баралгін, максиган, реналган, спазмалгон;
  • атропін + аналгетики: беллалгін, беластезин;

Нестероїдні протизапальні засоби мають протизапальну, знеболювальну та жарознижувальну дію. В якості діючого початку містять анальгін, піроксикам, ібупрофен, парацетамол та ін. НПЗЗ входять до складу комбінованих препаратів спільно з спазмолітиками та іншими компонентами, що значно підвищує їх ефективність: баралгін, спазган та ін.

Стимулятори перистальтики (пропульсанти): метоклопрамід (церукал), домперидон, стимулюючи моторику кишечника, жовчного міхура та жовчних шляхів, посилюють жовчовиділення. Показані при низькому тонусі жовчних шляхів, що проявляється відчуттям важкості та переповнення у животі, здуттям живота, зниженням апетиту, нудотою, відрижкою.

Жовчогінні засоби поділяються за механізмом дії на дві основні групи: холеретики стимулюють виділення жовчі печінковими клітинами; холекинетики стимулюють викид жовчі завдяки посиленню моторики жовчного міхура та жовчних шляхів Жовчогінні засоби поділяються за механізмом дії на дві основні групи: холеретики стимулюють виділення жовчі печінковими клітинами; холекинетики стимулюють викид жовчі завдяки посиленню моторики жовчного міхура та жовчних шляхів. Рослинні жовчогінні, як правило, мають властивості і тих, і інших.

Жовчогінні засоби за механізмом дії поділяють на кілька видів:

 • холеретики: стимулюють виділення жовчі печінковими клітинами;
 • холекинетики: стимулюють викид жовчі завдяки посиленню моторики жовчного міхура та жовчних шляхів;
 • жовчогінні засоби змішаної дії, обьединяемся властивості і холеретиков, і холекінетики: препарати з рослинної сировини і жовчогінні трави;

Холеретики бувають корисні при зниженій жовчовидільній функції печінки (хронічний гепатит, цироз печінки), що веде до синдрому внутрішньопечінкового холестазу (затримці жовчі у внутрішньопечінкових жовчних шляхах). Хронічний же холецистит сам по собі не є приводом до застосування сильнодіючих холеретиків. Навпаки, надмірна стимуляція жовчовиділення на тлі спазму зовнішніх жовчних проток може погіршити стан. Класичні холеретики:

 • препарати, що містять жовч і жовчні кислоти: аллохол, холензім
 • деякі синтетичні речовини: оксафенамід, циквалон, нікодін

Холекинетики доцільно використовувати при зниженому тонусі жовчних шляхів:

 • сольові препарати: сульфат магнію або т. зв. "магнезія", карловарська сіль та ін.
 • багатоатомні спирти: сорбіт, ксиліт, маніт
 • рослинні масла (рицинова, оливкова та ін.), на відміну від сольових препаратів і багатоатомних спиртів, мають більш м'яку жовчогінну і послаблюючу дію, що робить їх незамінними при схильності до запорів. Звичайну соняшникову і оливкову олія доцільно в таких випадках використовувати в кількості до 100-120 г на день як компонент дієти, додаючи в салати та ін.
plant

Жовчогінні засоби з рослинної сировини (холосас, хофитол, цінарікс, холагол, холагогум, холедіус, екстракт артишоку та ін.), як і жовчогінні трави (безсмертника піщаного квітки, коріандру плоди, кукурудзяні рильця, чистотіл великий, розторопша плямиста, барбарис звичайний, подофіл щитовидний та ін.), зазвичай поєднують в собі властивості і холеретиків, і холекінетиків. Від наведених вище жовчогінних їх відрізняє м'якість дії. Крім цього, багато з них мають спазмолітичну, протизапальну та протимікробну дію. Перераховані переваги дозволяють успішно і безпечно приймати рослинні жовчогінні як при загостреннях, так і в спокійний період. ​​

Спазм жовчних шляхів перешкоджає виходу жовчі

При лікуванні хронічного холециститу слід брати до уваги стан тонусу жовчних шляхів. Так, при низькому тонусі прийом но-шпи та інших спазмолітиків не принесе ніякої користі, але допоможуть стимулятори перистальтики (метоклопрамід) і холекінетичні жовчогінні (магнезія).

Навпаки, при спазмі проток спазмолітики дуже ефективні, а ось нераціональне вживання жовчогінних засобів може призвести до погіршення (див. малюнок справа).

juxtra-informer

Juxtra-пігулка запитує:

І як же дізнатися, спазмований жовчний міхур чи надмірно розслаблений?

Відповідь:

Для атонічного жовчного міхура характерні слабкі тупі болі, відчуття важкості і переповнення у животі, зниження апетиту, нудота, відрижка. При спазмі жовчних шляхів бувають більш інтенсивні болі, нерідко набувають переймоподібний характер. Але ці ознаки досить ненадійні. УЗД та інші інструментальні дослідження дають точну відповідь, але спазм і атонія можуть часто змінювати один одного.
Найкраще провести обережне пробне лікування: якщо пів-таблетки но-шпи і грілка на правий бік допомогли — безсумнівно, це був спазм і ми знаходимося на вірному шляху.Препарати урсодезоксихолевої кислоти (урсосан, урсофальк, урсохол) використовують при калькульозному хронічному холециститі поза загострень, а також при холестатичному синдромі (утруднення жовчовиділення в печінці), холангіті (запаленні жовчних шляхів). Урсодезоксихолева кислота здатна розчиняти холестеринові камені в жовчному міхурі і запобігає утворенню нових. Крім цього, діє як холеретичний жовчогінний засіб, посилюючи виробництво жовчі, нормалізує обмін холестерину, має захисну дію на печінкові клітини (гепатопротекторний ефект).

Ферментні препарати, містять ферменти підшлункової залози (панкреатин, мезим та ін.), а також компоненти жовчі (фестал) показані при хронічному панкреатиті, нерідко супутньому хронічному холециститу.

Гомеопатичні препарати (холегран, холецінал та ін.), очевидно, не позбавлені сприятливого впливу. Їх дія, мабуть, пов'язана з модуляцією клітинного імунітету, тісно пов'язаного з роботою печінки.

Антибіотики доцільно приймати при виражених загостреннях хронічного холециститу. Переважні приймаються всередину антибіотики, що цілеспрямовано впливають на мікроорганізми кишкової групи: тетрациклін, левоміцетин, доксициклін. При підвищеній температурі і сильних болях вдаються до внутрішньом'язового і внутрішньовенного введення антибіотиків пеніцилінового та цефалоспоринового ряду, що володіють широким спектром дії.

Антибактеріальні препарати фторхинолонового ряду (левофлоксацин, офлоксацин, ципрофлоксацин та ін.), сульфаніламіди (сульфадиметоксин, бісептол), нітрофурани (фурадонин), метронідазол (трихопол, метрагіл) та ін. найбільш ефективні відносно анаеробних збудників.
Метронідазол, делагіл також показані при лямблиозной інвазії, хоча роль лямблій в походженні хронічного холециститу дуже перебільшена.

juxtra-informer

Juxtra-пігулка вирішила вставити свою думку:

Так, антибіотики — це вже лікування, а то все дієта, трави... Левоміцетин укупі з метронідазолом миттєво випалять всю інфекцію. Перевірено не раз!

Відповідь:

Досить наївно так думати. Насправді, антибіотики та інші антибактеріальні препарати відіграють лише допоміжну роль. Міркування: "треба вбити інфекцію, і все пройде" в корені невірне. Мікроорганізми завжди поселяються там, і тільки там, де знаходять сприятливі умови. Якщо їх одного разу вигнати, вони дуже скоро повертаються. Але вихід є. Не допускаючи застою жовчі, ми можемо позбавити їх сприятливого середовища проживання. У гірському струмку вода завжди чиста, на відміну від застояної калюжі.

Лікування хронічного холециститу мінеральними водами

Цілюща дія мінеральних вод на перебіг хронічного холециститу відмічена давно.

Корисні сульфатні і хлоридно-сульфатні мінеральні води: Єсентуки №4 і №17, Славяновська, Моршинська, нарзан, нафтуся та ін. Приймати їх слід в теплому вигляді по 200-300 мл 2-3 рази на день за 1 годину до їди.

При гіпотонічних станах приймають сильногазовані води з температурою 25-28°, при спастичних — середньогазована, підігріті до 38-40°.

Лікування хронічного холециститу тепловими та фізіотерапевтичними процедурами

При спастичних явищах жовчних шляхів теплові процедури надають болезаспокійливу і спазмолітичну дію:

 • найпростіший спосіб: лягти на правий бік і прикласти на область жовчного міхура теплу грілку на 20-30 хвилин;
 • ефект значно кращий, якщо замість грілки використовувати парафін або озокерит на 20-30 хвилин;
 • глибоке прогрівання області жовчного міхура інфрачервоним випромінювачем типу "солюкс" і т. п.

При низькому тонусі жовчного міхура стимулюють його моторику діадинамічними струмами на точку Боаса (це на шиї), де поверхнево залягає діафрагмальний нерв.І звичайно ж, побільше рухатися: прогулянки, фізична зарядка, дача і т. п. У активних людей холецистит буває значно рідше.

Про тюбаж

Тюбаж, досить модна процедура, насправді не така вже нешкідлива, як багато хто думає. Провоковане прийомом магнезії, сорбіту, ксиліту та інших речовин різке посилення моторики жовчного міхура може призвести до міграції каменю в загальну жовчну протоку і до перекриття її просвіту. Наслідки такої ситуації неприємні: повне припинення відтоку жовчі, механічна жовтяниця і необхідність термінової операції. Тому тюбаж можна проводити тільки при повній впевненості у відсутності каменів.

Хірургічне лікування хронічного холециститу

Хірургічне лікування показано при хронічному калькульозному холециститі, що протікає з частими загостреннями. Основна операція при хронічному холециститі — холецистектомія, або видалення жовчного міхура.

дивіться також: Видалення жовчного міхура, або холецистектомія

Методи хірургічного лікування:

Лапароскопічна холецистектомія в наші дні прийшла на зміну традиційній операції, виконуваній через широкий розріз. Операція проводиться через малі розрізи довжиною до 1 см під контролем оптичної системи. Переваги методики очевидні:

 • мала травматичність;
 • немає необхідності в тривалій госпіталізації;
 • швидке відновлення працездатності (7-20 днів);

Традиційна холецистектомія через широкий розріз, незважаючи на свою травматичність, зберігає актуальність.

Її доводиться робити, коли лапароскопічна операція неможлива:

 • ускладнений хронічний холецистит;
 • великі камені в жовчному міхурі;
 • камені в жовчних протоках;
 • обширні спайки навколо жовчного міхура;
 • аномалії анатомічної будови жовчного міхура і проток;

У 5% випадків велику холецистектомію доводиться проводити як продовження лапароскопічної.

дивіться також: Постхолецистектомічний синдром — синдром, що розвивається після видалення жовчного міхура