Автор сайта:
Олександр Арцишевський
/ Аналізи / Тимолова проба
Новий проект на сайті:

ВООЗ стандарти розвитку дитини: серія анімованих онлайн-калькуляторів

Стежте за розвитком Вашої дитини. Порівняйте його зріст, вагу, індекс маси тіла з еталонними показниками, що розроблені експертами ВООЗ…

Тимолова проба

Що таке тимолова проба?

тимолова проба

Тимолова проба (тимоловероналова проба, проба Маклагана) — одна з осадових, або коагуляційних проб, призначених для виявлення змін якісного і кількісного складу білків сироватки крові при різних захворюваннях.

Тимолова проба була розроблена Маклаганом (M.F. Maclagan) в 1944 році. Проба заснована на осадженні білків сироватки крові шляхом додавання насиченого розчину тимолу в вероналовому буфері. При позитивному результаті проби відбувається помутніння досліджуваної сироватки. Ступінь каламутності визначається фотоколорометричним методом. Результат тимолової проби зазвичай виражають в одиницях Маклаган (од. М).

Фізико-хімічна сутність тимолової проби до кінця не з'ясована. Відомо, що в результаті реакції утворюється складний комплекс, що складається з глобулінів, фосфоліпідів, холестерину і тимолу.

Тривалий час було прийнято вважати, що зміни тимолової проби поряд з білірубіном або амінотрансферазами (АЛТ, АСТ) специфічні лише для захворювань печінки. Надалі було доведено, що це не так.

Крім тимолової проби, в різний час було запропоновано чимале число інших осадових проб. Серед них сулемова проба, проби Таката, Гросса, кадмиєва, формолова, цинк-сульфатна, кефалін-холестеринова проби, реакції Вейбродта, Вельтмана та ін. За винятком подекуди застосовуваної нині сулемової проби, для клінічної практики всі вони мають лише історичне значення.

Норма тимолової проби.

Інтерпретація, або розшифровка тимолової проби досить проста:

Тимолова проба
0 — 5 од. проба негативна
більше 5 од. проба позитивна

Негативна проба означає, що порушень білкового складу сироватки крові немає, позитивна — що такі порушення є.

 

Про що говорить позитивна тимолова проба?

Масивні молекули білків крові підтримуються в зваженому стані завдяки електричному потенціалу на їх поверхні Масивні молекули білків крові підтримуються в підвішеному стані завдяки електромагнітному полю на їх поверхні

В цілому, позитивний результат тимолової проби характерний для стану диспротеїнемії — порушення якісного і кількісного складу білків сироватки крові.

Як відомо, білки сироватки крові представлені кількома фракціями, відмінними за своїми фізико-хімічними властивостями. Альбуміни є більш легкою фракцією, що забезпечує стабільність всієї колоїдної системи крові. Навпаки, глобуліни і ліпопротеїни мають велику молекулярну вагу і схильні до осідання.

Внаслідок зміни білкового складу крові при різних хворобливих процесах, частіше з боку печінки, відбувається порушення стійкості колоїдної системи крові, що і виявляє тимолова проба Внаслідок зміни білкового складу крові при різних хворобливих процесах, частіше з боку печінки, відбувається порушення стійкості колоїдної системи крові, що і виявляє тимолова проба.

Зменшення кількості альбумінів, або збільшення кількості глобулінів, або поява в крові так званих параглобулінів, яких в нормі не повинно бути — все це неминуче призводить до порушення колоїдної стабільності і до схильності білків до коагуляції, тобто до їх злипання і осідання. Саме це явище і демонструє тимолова проба.

Провідну роль у продукції білків крові грає печінка. Природно тому, що нездоровий стан цього органу зазвичай супроводжується порушенням гармонії білкового складу крові, і відповідно — позитивним результатом тимолової проби.

Захворювання нирок можуть супроводжуватися виведенням з сечею великої кількості альбумінів, що призводить до нестачі останніх у крові. Втрата великої кількості альбумінів також характерна для великих опіків.

Збільшення фракції γ-глобулінів — звичайне явище при ревматоїдних, аутоімунних та інфекційних захворюваннях.

Рівновага білкових фракцій також може бути порушена появою в крові так званих параглобулінов, продукованих при мієломній хворобі, деяких злоякісних новоутвореннях, спадкових порушеннях білкового обміну.​​

Колоїдна рівновага сироватки крові може змінитися також внаслідок надмірного вживання жирної їжі.

При яких захворюваннях тимолова проба позитивна?

 • Захворювання печінки:
  • гострі вірусні гепатити
  • токсичні, алкогольні та медикаментозні гепатити
  • гепатити при інфекційних захворюваннях — лептоспірозі, бруцельозі, мононуклеозі та ін.
  • аутоімунні гепатити
  • цирози печінки
  • гостра жовта жирова атрофія печінки
  • тривало існуюче порушення відтоку жовчі при механічній жовтяниці
  • фунціональні порушення печінки при неконтрольованому прийомі стероїдних препататів і конрацептивів
  • пухлини печінки та ін.
 • Захворювання нирок, що супроводжуються втратою з сечею альбумінів:
  • гломерулонефрит
  • пієлонефрит з нефротичним синдромом
  • амілоїдоз нирок
 • Системні ревматоїдні захворювання:
  • системний червоний вовчак
  • ревматоїдний поліартрит
  • вузликовий періартеріїт
  • дерматоміозит та ін.
 • Захворювання травної системи:
  • панкреатит
  • ентерити з важким проносом
 • Гострі вірусні інфекції
 • Малярія
 • Мієломна хвороба
 • Спадкові порушення білкового обміну — кріоглобулінемія, макроглобулінемія та ін.
 • Злоякісні новоутворення

Перерахувати в рамках цієї статті всі захворювання, здатні дати позитивну тимолову пробу, не представляється можливим. Втім, це і не потрібно робити, тому що більша частина таких хвороб зустрічається надзвичайно рідко.

Тимолова проба і гепатити.

При всьому різноманітті захворювань, що супроводжуються позитивною тимоловою пробою, остання найбільш корисна для ранньої діагностики гепатитів — запальних захворювань печінкової тканини вірусного, токсичного та ін. походження.

Висока чутливість тимолової проби дозволяє запідозрити гепатит на тій ранній стадії, коли білірубін і навіть амінотрансферази зберігають нормальний рівень. І вже в будь-якому випадку задовго до появи жовтяниці.

Після перенесеного вірусного гепатиту тимолова проба залишається позитивною тривалий час — півроку і навіть рік. У цьому періоді вона також незамінна для спостереження за динамікою відновлення функції печінки.

Діагностичне значення тимолової проби.

Тимолова проба підтверджує або заперечує факт порушення якісного або кількісного складу білків крові, а також дає деяке уявлення про вираженість цих змін. Але вона не дає відповіді на питання: "У чому полягають ці порушення?". І вже тим більше сама по собі не надає інформації про причини таких порушень. Колишнє уявлення про тимолову пробу як про реакцію, високоспецифічну для патології печінки, виявилося неспроможним.

У цьому зв'язку вперше виявлена ​​позитивна тимолова проба може служити лише попереднім індикатором змін білкового складу крові. Стосовно до захворювань печінки результат цієї проби слід трактувати з певною обережністю. Не слід забувати, що патологія печінки — найчастіша, але не єдина причина позитивної тимолової проби. У будь-якому випадку показник тимолової проби слід розглядати в комплексі з іншими дослідженнями: білірубін, аминотрансферазы, лужна фосфатаза, уробилиноген сечі та ін.

Для дослідження порушень білкового складу крові в наш час є більш просунуті методи: електрофорез та імунологічні тести.

Проте завдяки своїй простоті тимолова проба все ще знаходить широке застосування в медичній практиці.